Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Penalitati sau Daune interese
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Penalitati sau Daune interese

Buna ziua,

Avem un contract cu o societate care nu si-a achitat facturile scadente de mai multe luni iar in contractul nostru de colaborare sunt mentionate atat penalitati cat si daune interese. Din formularea de mai jos, putem cere penalitati mai mari decat suma ce reprezinta Daune interese, din moment ce acestea sunt mai mari conform formulei de calcul din contract, sau putem cere maxim valoarea Daunelor?
- in conditiile nerespectarii termenelor de plata, achizitorul se obliga sa plateasca penalitati de 0.5% din suma datorata, pentru fiecare zi de intarziere a platii
- nerespectarea obligatiei de plata asumata prin prezentul contract de catre achizitor da dreptul partii lezate de a pretinde plata de daune interese, echivalentul a 3000usd, reprezentand contravaloarea porduselor livrate de furnizor in decurs de trei luni.
* noi am livrat mult peste 20 000usd in acele luni, facturile sunt semnate cat si extrasul de cont semnat si stampilat pentru acele facturi

Multumesc
Ionut
puteti sa solicitati penalitatile de 0,5% pe zi de intarziere, dar atentie cum le calculati..daca debitorul dvs a efectuat plati partiale, veti calcula penalitatile aplicand procentul la valoarea soldului...de ex. :
factura x = 1.000 lei, scadenta in data de 01.06.2014
plata partiala in suma de 500 lei efectuata in data de 01.07.2014
a. interval de calcul penalitati : 02.06.2014 - 01.07.2014 (30 zile)
calcul penalitati pentru intervalul de timp de la pct.a : 1.000 x 30 x 0,5%
plata rest in suma de 500 lei, efectuata in data de 01.08.2014
b. interval de calcul penalitati : 02.07.2014 - 01.08.2014 (30 zile)
calcul penalitati pentru intervalul de timp de la pct.b : 500 x 30 x 0,5%

in ceea ce priveste daunele-interese, chiar daca ati avut livrari in suma de 20.000 eur, nu puteti sa solicitati decat strict suma prevazuta in contract, adica 3.000 eur.
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~