Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare???

Buna ziua,soacra mea s-a hotarat sa treaca apartamentul pe numele nostru (al sotului si al meu) si as vrea sa stiu ce act ar trebui sa incheiem astfel incat si ea sa aiba certitudinea ca nu va ramane pe drumuri, dar si noi sa avem siguranta ca dupa ce nu va mai fi ea in viata sora sotului meu nu va putea avea nici o pretentie la mostenire. Mentionez ca socrul meu este decedat.
Al ambilor socri era apartamentul
Pai si cum este acum numai al soacrei daca sotul avea partea lui prin mostenire dupa tata si a primit si partea sorei sale?
sotul meu este coproprietar, dar partea majoritara o detine soacra mea
Bun, ne-am lamurit. Raman valabil ceea ce v-am scris mai sus, numai ca miza o reprezinta numai cele 5/8 care apartin soacrei. Nu se schimba nimic esential din posibilitatile de solutionare si faptul ca fiecare au riscuri care nu se pot explica pe un forum.