Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Protectie chiriasilor
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Protectie chiriasilor

Buna ziua! O intrebare am un contract de inchiriere a unei locuinte ANL cu Primaria de 5 ani,acum expira ,nu am datorii,pot sa-mi refuze reinoirea contractului ?Nu mai avem nici o protectie legala?Ei imi spun asa:chiar daca nu am incalcat legea cu nimic si am respectat intocmai obligatiile ,nu sunt obligati sa prelungeasca
Din păcate, conform noilor Dispoziții in materie, nu se mai reinoiesc aceste contracte.
In legea A N L scri ca se pot prelungi dupa 5 ani,numai pe perioada de un an ,aveti un act normativ care modifica?
in H.G.962/2001 ,modificata ,la art.15 alin.(10)scrie:(10) Administrarea locuinţelor pentru tineri, destinate închirierii, se
face în condiţiile prevăzute de lege pentru locuinţele din fondul locativ de stat.
Pentru încheierea şi/sau prelungirea contractelor de închiriere a locuinţelor se
aplică şi prevederile art. 6^2 alin. (4) şi (5) din Legea nr. 152/1998 , cu
modificările şi completările ulterioare. Contractul de închiriere iniţial se încheie
conform repartiţiei şi va cuprinde clauze referitoare la revizuirea cuantumului
chiriei, în funcţie de vârsta solicitantului, aplicabile la datele de prelungire a
acestuia, conform legii.
LISA2000, utilizator