Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sarbatori legale - mai multe probleme
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sarbatori legale - mai multe probleme

Buna ziua,

am nevoie de ajutorul dvs. in urmatoarele probleme:

1. In cazul in care angajatorul are nevoie ca o parte din angajati se lucreze in zilele de sarbatoare legala (rusalii, in speta), cum trebuie sa procedeze? Din cate stiu eu, se emite o decizie conducere, in care se specifica in ce alta zi se va acorda liber, in compensare. Se notifica aceasta decizie la ITM?
- mentionez ca motivele pentru care se va lucra sunt strict comerciale, unitatea nu este de alimentatie publica, spital, sau industriala cu "foc continuu".
Daca nu notifc ITM, cum ma apar in cazul unui control inopinant?

2. In cazul sarbatorilor crestine (Pasti, Rusalii) , cum poate angajatorul sa stie/afle daca un salariat este ortodox sau catolic (pentru a putea sti cand este liber)? Poate ati intalnit si rezolvat practic aceasta problema...

3. Va rog sa imi confirmati daca am inteles bine: in cazul in care se impune a se lucra suplimentar, orele / zilele lucrate suplimentar se compenseaza prin ore / zile libere platite acordate in urmatoarele 30 zile. Liberele se acorda in cuantum egal cu timpul lucrat, nu dublu, corect?
ex. pentru lucru in ziua de 1 mai, se va acorda 1 zi libera in compensare, nu doua. Doar plata orelor, daca nu s-a putut acorda / lua liber, se face la dublu.

Va multumesc.
1. pentru efectuarea de ore suplimentare trebuie sa aveti acordul in scris al angajatului pe o eventuala Nota de chemare la ore suplimentare, sau vedeti declaratia postata in Documente utile.
Daca aveti acest acord scris este suficient, nu trebuie sa notificati ITM !

3. liber se acorda zi la zi, iar daca nu se acorda liber se plateste dublu/
smeagull a scris:

Buna ziua,

am nevoie de ajutorul dvs. in urmatoarele probleme:

1. In cazul in care angajatorul are nevoie ca o parte din angajati se lucreze in zilele de sarbatoare legala (rusalii, in speta), cum trebuie sa procedeze? Din cate stiu eu, se emite o decizie conducere, in care se specifica in ce alta zi se va acorda liber, in compensare. Se notifica aceasta decizie la ITM?
- mentionez ca motivele pentru care se va lucra sunt strict comerciale, unitatea nu este de alimentatie publica, spital, sau industriala cu "foc continuu".
Daca nu notifc ITM, cum ma apar in cazul unui control inopinant?

2. In cazul sarbatorilor crestine (Pasti, Rusalii) , cum poate angajatorul sa stie/afle daca un salariat este ortodox sau catolic (pentru a putea sti cand este liber)? Poate ati intalnit si rezolvat practic aceasta problema...

3. Va rog sa imi confirmati daca am inteles bine: in cazul in care se impune a se lucra suplimentar, orele / zilele lucrate suplimentar se compenseaza prin ore / zile libere platite acordate in urmatoarele 30 zile. Liberele se acorda in cuantum egal cu timpul lucrat, nu dublu, corect?
ex. pentru lucru in ziua de 1 mai, se va acorda 1 zi libera in compensare, nu doua. Doar plata orelor, daca nu s-a putut acorda / lua liber, se face la dublu.

Va multumesc.

In cazul in care se impune ore suplimentare , acestea se compenseaza fie prin zile libere , fie prin plata.Este corect si legal ca liberul sa se acorde in cuantumul egal cu timpul lucrat.Nu se ofera mai mult decat s-a lucrat
1. Pentru a lucra in zilele definite prin lege "sarbatori legale" trebuie sa aveti acordul scris al angajatilor, dupa ce in prealabil ati dat o nota interna in acest sens.
2. In cazul in care angajatii lucreaza si in aceste zile, ele se compenseaza cum ati spus.
1. Atentie la Codul muncii:
Art. 119. - (1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 30 de zile dupa efectuarea acesteia.
(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
Art. 120. - (1) In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut de art. 119 alin. (1) in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.

2. Ore libere platite = ii platesc normal orele si ii dau si liber.
Adica, pentru o zi lucrata duminica sunt doua posibilitati:
- ii platesc normal ziua si ii dau si liber, sa zicem, luni;
- ii platesc dublu ziua si nu ii mai dau liber.
In conformitate cu prevederile codului muncii:
Art. 134. - (1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.
Art. 135. - Prin hotarare a Guvernului se vor stabili programe de lucru adecvate pentru unitatile sanitare si pentru cele de alimentatie publica, in scopul asigurarii asistentei sanitare si, respectiv, al aprovizionarii populatiei cu produse alimentare de stricta necesitate, a caror aplicare este obligatorie.
Art. 136. - Prevederile art. 134 nu se aplica in locurile de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii.
Art. 137. - (1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 135, precum si la locurile de munca prevazute la art. 136 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.