Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Monografie cheltuieli nedeductibile
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Monografie cheltuieli nedeductibile

In urma unui control de la finante s-a constatat ca nedeductibile fiscal mai multe obiecte de inventar(5880.60, tva 1411.36) care au fost date in consum si un mijloc fix amortizat partial (2821.77, tva 677.22, val.amortizata 78.)Va rog sa ma ajutati cu monografia contabila. Multumesc mult.
Pentru obiectele de inventar date in consum s-au stabilit obligatii suplimentare de plata(impozit pe profit si tva)Ca urmare dvs cu obiectele de inventar nu mai faceti nimic va inregistrati in contabilitate doar obligatiile suplimentare stabilite suplimentar(debite si accesorii),acestea reprezenrand cheltuieli nedeductibile
de exemplu
658=441/4423 pentru impozit pe profit/TVA debit suplimentar
658=448 pentru majorari/penalitati
In cazul Mijloacelor fixe in urma controlul fiscal s-a considerat nedeductibil TVA afferent mijlocului fix,Fiscul calculand TVA suplimentar de plata,majorrai si penalittai pe care dvs trebuie sa le inregistrati in contabilitate analog ob inventar,iar cheltuiala cu amortizarea a fost considerate nedeductibila ,fiscul calculand la fel un impozit pe profit suplimentar,majorari si penalitati care se inregistreaza analog ob inventar.
Nu cunosc motivele pentru care fiscul v-a considerat pentru mijlocul fix cheltuiala si TVA nedeductibil.Daca e asa atunci puteti scoate din evidenta mijlocul fix cu valoarea ramasa
%=cont 21....
In opinia mea, nu are rost sa umblati la respectivele inregistrari, nici cu +, nici cu -. Incercati sa delimitati partea fiscala de cea contabila. Pentru ce ati dedus deja, s-au calculat diferente si accesoriile aferente, pentru viitor (ma refer la cheltuiala cu amortizarea) considerati-o nedeductibila la calculul impozitului pe profit.