avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de ajutorul pt incalzirea locuintei?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de ajutorul pt incalzirea locuintei?

buna seara.numele meu este dragomir mirela,sunt mamica unui baietel de 4 ani,pe care il cresc singura-fiind divortata.in afara de alocatia de stat a copilului nu beneficiez de un alt venit,in romania.intrebarea este:pot beneficia de ajutorul pt incalzirea locuintei,si alocatie monoparentala?;si daca da ce documente imi sunt necesare?va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:33, 27 Octombrie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
1. Alocaţia de sustinere a familiei se acordă lunar pe bază de cerere şi declaraţie tip, însoţită de actele doveditoare privind componenţa familiei, veniturile acesteia si, dupa caz, privind frecventarea cursurilor scolare de catre copiii aflati in intretinere care se înregistrează la primăria localităţii în a cărei rază teritorială domiciliază sau îşi are reşedinţa familia.

2. Acte necesare:
- Copie acte de identitate, pentru toti membrii familiei cu varste peste 14 ani;
- Copie certificate de nastere, pentru toti membrii familiei;
- Copie certificat de casatorie, copie livret de familie, copie certificat grad de handicap (dupa caz);
- Adeverinta de salariu (venit net) / Cupon de pensie / Cupon de somaj / Alte indemnizatii;
- Cupon alocatie de stat sau extras de cont;
- Adeverinta de venit sot si sotie eliberata de Administratia Finantelor Publice ;
- Certificat de atestare fiscala sot si sotie, eliberat de directia Impozite si Taxe Locale din cadrul Primariei;
- Adeverinta de elev in care sa fie specificate nota la purtare si daca elevul are absente;
- Cerere tip completata personal;
- Dosar cu sina.

3. Legea 277/2010
ART. 9
Alocaţia se acordă pe bază de cerere şi declaraţie pe propria răspundere însoţită de actele doveditoare privind componenţa familiei, veniturile acesteia şi, după caz, privind frecventarea cursurilor şcolare de către copiii aflaţi în întreţinere.

ART. 10
(1) Cererile pentru stabilirea şi acordarea alocaţiei se întocmesc de reprezentantul familiei şi se înregistrează la primăria comunei, oraşului, municipiului sau, după caz, a sectorului municipiului Bucureşti în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul sau reşedinţa familia.
...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce acte sunt necesare pentru alocatia monoparentala? aurora2011 aurora2011 buna ziua imi poate spune cineva ce acte imi trebuiesc pentru a face alocatia monoparentala pentru ca nimeni nu stie nimic...doar ce ma nascut si tatal ... (vezi toată discuția)
Alocație complementara takytaky1 takytaky1 Doi copii,sotie cu salar minim pe economie si soț care lucrează două luni pe an în străinătate cu un câștig de aproximativ două mii jumate de e în ... (vezi toată discuția)
Alocatie monoparentala luizaluize luizaluize Ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru alocatie monoparentala? (vezi toată discuția)