avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Problema Master Contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Problema Master Contabilitate

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati pentru rezolvarea unei probleme primite in cadrul masterului. Si v-as ruga daca se poate sa imi spuneti cum sa rezolv asemenea probleme, ma refer detaliat. Va multumesc anticipat pentru ajutor.

S.C. SRL prezintă următoarele date la finalul exerciţiului financiar:
▪ total venituri 90.000 lei, cifra de afaceri 60.000 lei;
▪ total cheltuieli 60.000 lei;
▪ venituri din dividende de la o societate română 1.000 lei;
▪ dividende plătite 400 lei;
▪ cheltuieli cu ajustări pentru deprecierea activelor imobilizate 2.000 lei;
▪ venituri din reluări de ajustări pentru deprecierea activelor circulante 1.200 lei;
▪ cheltuieli de sponsorizare 3.000 lei;
▪ capital social 10.000 lei, rezerva legală 0;
▪ raport capital împrumutat/capital propriu 3,07;
▪ cheltuieli cu dobânzile 500 lei, cheltuieli din diferenţele de curs nefavorabile 500 lei;
▪ cheltuieli de protocol 2.000 lei;
▪ cheltuieli cu impozitul pe profit până la 30 septembrie: 1.000 lei;
▪ impozit pe profit plătit 800 lei;
▪ rezultatul anului precedent 3.000 lei (pierdere fiscală).

Să se determine și să se întocmească:
1. nivelul cheltuielilor nedeductibile, mărimea impozitului pe profit datorat la sfârşitul anului şi să se efectueze înregistrările aferente.
2. Declarația 101 conform programului ANAF.

Alte discuții în legătură

Problema master contabilitate Camip Camip Buna ziua, As dori sa ma ajutati pentru rezolvarea unei probleme primite in cadrul masterului. Si v-as ruga daca se poate sa imi spuneti cum sa rezolv ... (vezi toată discuția)
Problema: audit stagiu an iii ceccar ram24 ram24 Buan ziua, va rog daca ma puteti ajuta cu rezolvarea urmatoarelor probleme: 1. Constatati ca societatea la care efectati auditul detine in patrimoniu ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit pe profit levantica levantica Buna seara, am si eu urmatoarea problema : Se inregistreaza venituri in valoare de 175.000 lei, din care 20.000 lei reprezinta dividende primite de la o ... (vezi toată discuția)