Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul de baza

Lucrez in sistemul bugetar si am salariul de incadrare pe studii superioare de 900 ,cu sporul de vechime de 15% inclus . Este corect ?
Ocolega care s-a angajat acum fara vechime , are aceasi incadrare ca mine .
Incepand cu 01.07.2014 salariul minim pe economie este de 900 lei(salar de incadrare) care nu are inclus sporul de vechime.Orice sporuri se adauga la salariul minim pe economie care trebuie garantat in plata la o norma intreaga
1. In sectorul bugetar, sporurile sunt incluse in salariu.

2. In conformitate cu dispozitiile art.2 din HG 871/2013, pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.

3. Legea nr.284/2010:
Art. 12
Salariul brut, solda lunara bruta cuprind salariul de baza, solda functiei de baza/salariul functiei de baza, sporurile, indemnizatiile, compensatiile, precum si celelalte elemente ale sistemului de salarizare, corespunzatoare fiecarei categorii de personal din sectorul bugetar.

La salariul minim de 900- sporul de vechime 15% este inclus sau se adauga la cei 900 ? Va multumesc
Se adauga la salariul in cauza.