Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Dizolvare ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Dizolvare ONG

Ma intereseaza cadrul legal de dizolvare al unei asociatii culturale pe motiv ca membrii nu mai vor sa activeze. Au facut o adunare generala in care au fost toti de acord cu dizolvarea, incepand cu 01/01/2015. Care sunt pasii urmatori?
Cadrul legal si pasii :
OG 26/2000:
Art. 54.(1) - Asociatiile si federatiile se dizolva:
a) de drept;
b) prin hotararea judecatoriei sau a tribunalului, dupa caz;
c) prin hotararea adunarii generale.

Art. 57. - Asociatia se poate dizolva si prin hotararea adunarii generale. In termen de 15 zile de la data sedintei de dizolvare, hotararea adunarii generale se depune la judecatoria in a carei circumscriptie isi are sediul, pentru a fi in scrisa in Registrul asociatiilor si fundatiilor.

Art. 60.
(1) In cazul dizolvarii asociatiei sau fundatiei, bunurile ramase in urma lichidarii nu se pot transmite catre persoane fizice.
(2) Aceste bunuri pot fi transmise catre persoane juridice de drept privat sau de drept public
cu scop identic sau asemanator, printr-o procedura stabilita in statutul asociatiei sau al
fundatiei.
(3) Daca in termen de 6 luni de la terminarea lichidarii lichidatorii nu au reusit sa transmita
bunurile in conditiile alin. (2), precum si in cazul in care statutul asociatiei sau al fundatiei nu
prevede o procedura de transmitere a bunurilor ori daca prevederea este contrara legii sau
ordinii publice, bunurile ramase dupa lichidare vor fi atribuite de instanta competenta unei
persoane juridice cu scop identic sau asemanator.
(4) In cazul in care asociatia sau fundatia a fost dizolvata pentru motivele prevazute la art.
56 alin. (1) lit. a) - c), bunurile ramase dupa lichidare vor fi preluate de catre stat, prin
Ministerul Finantelor, sau, dupa caz, de comuna sau orasul in a carui raza teritoriala asociatia
sau fundatia isi avea sediul, daca aceasta din urma era de interes local.
(5) Data transmiterii bunurilor este cea a intocmirii procesului-verbal de predare-preluare,
daca prin acesta nu s-a stabilit o data ulterioara.