Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Agresiune din partea sotului in fata copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Agresiune din partea sotului in fata copilului

As avea nevoie de un sfat daca se poate.
Pe scurt, sunt casatorita si impreuna cu sotul avem un copil. Relatia cu sotul nu e tocmai buna si suntem in pragul divortului. Problema este ca sotul a inceput sa nu-mi vorbeasca tocmai frumos in fata copilului, probabil doreste sa atraga copilul de partea lui. Desi am discutat si l-am rugat sa nu se mai repete astfel de lucruri, uneori respecta, alteori nu.
Pana cand se va termina totul (divort, partaj, etc.) as dori sa intreb daca din punct de vedere legal se poate face ceva in acest sens.

Multumesc
utilizator54, utilizator
Ce varsta are copilul? Intr-adevar, acest tip de comportament va conduce spre indepartarea copilului si nu castigarea lui. Dvs. trebuie sa fiti foarte apropiata de copil, sa-i spuneti ca el nu are nici o vina pentru problemele dintre parinti si sa-l asigurati ca ii veti ramane aproape orice se va intampla. Copiii sunt foarte afectati de nesiguranta viitorului, dupa ce parintii sai nu voar mai fi impreuna.
Ordin de protectie puteti obtine doar in cazul unor violente fizice, din pacate abuzul emotional si verbal este greu de demonstrat si nesanctionat la noi.