Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Contestare recunoastere de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Contestare recunoastere de paternitate

Matusa mea,Mariana F.a trait in concubinaj cu un barbat 4 ani. In urma unei batai,femeia a plecat de acasa. La 2 zile dupa plecare,s-a incurcat cu un alt barbat. Afla,in scurt timp ca este insarcinata. Concubinul afla de sarcina,nu tagaduieste paternitatea. Recunoaste copilul,dupa nastere. Insa,dupa cateva zile,o abandoneaza pe Mariana F. Ea ar vrea sa inainteze un proces pt stabilirea unei pensii alimentare,insa barbatul va cere testul de paternitate. Daca se dovedeste ca el nu e tatal,ce ar putea pati femeia? Ar trebui sa plateasca testul AND tot ea? Si cu numele tatalui din certificat ce se va intampla?
Cu toate ca nu sunt de acord cu un astfel de comportament, cred ca Mătușa ta isi cam merita soarta (cu scuzele de rigoare).
Revenind la întrebările Dvs, Mătușa poate sa introducă linistita cerere de chemare in judecata pentru stabilirea domiciliului minorului la dumneaei si obligarea la plata unei pensii de întreținere. Daca se dovedește ca nu este acesta tatal minorului, nu pătește nimic, doar ca va plăti cheltuielile făcute (test si ce va mai fi). Certificatul se va rectifica, dar nu asta este problema. Daca nu este concubinul tatal minorului, il cheamă in judecata pe cel care l-a găsit dupa doua zile, sau pe cine știe dinsa, si tot asa, numai sa fie cineva in certificatul de naștere al micuțului nevinovat.
Testul e scump? Multumesc anticipat.
Aproape de 4000 de lei, apoi mai adauga si cheltuiala cu avocatul.. se aduna o suma serioasa. Daca stie ca nu e al lui, sa zica asta in intampinare ( daca el va contesta recunoasterea), poate nu va mai ajunge la test.
Daca stie ca nu e al lui, de ce ii cere lui pensie sau nu stie bine al cui e ?
gi-jane2, moderator
Femeia vrea sa scape de dubii,prin acest demers. Ar exista o procedura legala prin care numele tatalui sa fie scos din certificatul de nastere?
Numai prin contestarea recunoasterii de paternitate, actiunea o poate demara matusa. Se pot face si teste mai ieftine.