avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REGES
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REGES

Buna dimineata,

ma poate ajuta cineva cu extrasul de lege in care am toate cele ce trebuie declarate in REGES?
Pe langa intrati, plecati, suspendari CIC si absente nemotivate mai trebuie oare declarat ceva?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:26, 4 Noiembrie 2014
H.G.nr.500/2011 :
Art.3 - (1) Registrul se întocmeşte în formă electronică.
(2) Registrul se completează în ordinea angajării şi cuprinde următoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariaţilor: numele, prenumele, codul numeric personal - CNP, cetăţenia şi ţara de provenienţă - Uniunea Europeană - UE, non-UE, Spaţiul Economic European - SEE;
b) data angajării;
c) perioada detaşării şi denumirea angajatorului la care se face detaşarea;
d) funcţia/ocupaţia conform specificaţiei Clasificării Ocupaţiilor din România (COR) sau altor acte normative;
e) tipul contractului individual de muncă;
f) durata normală a timpului de muncă şi repartizarea acestuia;
g) salariul de bază lunar brut şi sporurile, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă;
h) perioada şi cauzele de suspendare a contractului individual de muncă, cu excepţia cazurilor de suspendare în baza certificatelor medicale;
i) data încetării contractului individual de muncă.
deci absentele nemotivate se raporteaza?
multumesc
Daca se va decide suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate, atunci perioada de absente nemotivate se va completa si transmite in REVISAL.

Art.51 C.mun.
..
(2) Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

Astfel, suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate este o suspendare facultativa si nu una obligatorie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revisal mitrofan emilia mitrofan emilia Buna! Pentru un concediu medical de 8 zile se face suspendare CIM? Daca da cum se inregistreaza in revisal deoarece nu exista suspendare conform art. 50 b. ... (vezi toată discuția)
Suspendare contract de munca rusualexandra rusualexandra Am un salariat care este in CM din luna martie. Trebuia sa fac suspendare de contract? Daca nu am facut-o ce se intampla? Este obligatoriu?:\\"> Multumesc ... (vezi toată discuția)
Schimbare denumirii functie in cor moni13 moni13 am si eu o intrebare daca de exemplu functie \" economist\" sa schimbat in \"economist in economie generala\" cum se procedeaza se face o decizie comuna pentru ... (vezi toată discuția)