Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REGES
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REGES

Buna dimineata,

ma poate ajuta cineva cu extrasul de lege in care am toate cele ce trebuie declarate in REGES?
Pe langa intrati, plecati, suspendari CIC si absente nemotivate mai trebuie oare declarat ceva?

Multumesc.
H.G.nr.500/2011 :
Art.3 - (1) Registrul se întocmeşte în formă electronică.
(2) Registrul se completează în ordinea angajării şi cuprinde următoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariaţilor: numele, prenumele, codul numeric personal - CNP, cetăţenia şi ţara de provenienţă - Uniunea Europeană - UE, non-UE, Spaţiul Economic European - SEE;
b) data angajării;
c) perioada detaşării şi denumirea angajatorului la care se face detaşarea;
d) funcţia/ocupaţia conform specificaţiei Clasificării Ocupaţiilor din România (COR) sau altor acte normative;
e) tipul contractului individual de muncă;
f) durata normală a timpului de muncă şi repartizarea acestuia;
g) salariul de bază lunar brut şi sporurile, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă;
h) perioada şi cauzele de suspendare a contractului individual de muncă, cu excepţia cazurilor de suspendare în baza certificatelor medicale;
i) data încetării contractului individual de muncă.
deci absentele nemotivate se raporteaza?
multumesc
Daca se va decide suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate, atunci perioada de absente nemotivate se va completa si transmite in REVISAL.

Art.51 C.mun.
..
(2) Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

Astfel, suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate este o suspendare facultativa si nu una obligatorie.