Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Loviri si alte violente
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Loviri si alte violente

Buna ziua,

Tatal meu a fost victima unei agresiuni fizice. Nu a ripostat sau provocat agresorul, care si-a recunoscut fapta la politie. Tatal meu a primit 70 de zile de ingrijiri medicale - dubla fractura de mandibula. Agresorul nu era sub influenta bauturilor alcoolice si are 19 ani, fara cazier.
1) Care considerati ca va fi incadrarea faptei si posibila pedeapsa?
2) Este posibila impacarea partilor, odata depusa plangerea penala?
3) Recomadati ca o posibila impacare sa aiba loc la avocat sau mediator?
Va multumesc,
În funcție de consecințele produse ca urmare a agresiunii, are loc și încadrarea juridică a faptei.După criteriul numărului zilelor de îngrijiri medicale acordate, , care nu depășesc 90 de zile, poate fi vorba despre infracțiunea de loviri și alte violențe, în cazul căreia acțiunea penală are loc ca urmare a depunerii plângerii prelabile de către persoana vătămată.Drept urmare, este posibilă încheieerea unui acord de mediere prin care să se stabilească plata daunelor morale și a cheltuielilor efectuate cu tratamentul.Est benefic pentru ambele părți, persoana vătămată își va recupera prejudiciul în termen scurt , cu costuri reduse și în mod confidențial, iar agresorul are șansa de a rămâne în libertate, odată ce răul produs victimei este reparat.
ART. 193
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Retragerea plangerii inlatura raspunderea penala.
Va multumesc mult!
Art. 193 NCP

Lovirea sau alte violenţe

(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Il incurajez pe tatal dvs.in favoarea incheierii unui acord de mediere. Puteti angaja un avocat care sa va acorde consultanta, sa va asiste la mediere si sa certifice acordul incheiat.
Considerati ca ar trebui depusa plangere si apoi incheiata medierea, dat fiind ca se poate retrage plangerea? Sau sa se faca direct medierea? Imi este teama ca agresorul nu va fi deschis pentru discutii sau va apela la orice varianta pentru a evita plata daunelor.
Va multumesc anticipat!