avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... restanta rate de 10 ani
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

restanta rate de 10 ani

imi puteti spune daca o persoana nu a mai platit o rata la un magazin de electrocasnice de 10 ani, acest debit nu este prescris? poate o firma de recuperari debite sa intervina dupa o perioada atat de indelungata?
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:08, 4 Noiembrie 2014
Legal,daca creditorul nu a desfasurat demersuri in teremnul legal,a intervenit prescriptia
Recuperatorul are dreptul sa desfasoare demersuri pentru recuperare suma neachitata
daca in acest interval nu ati primit somatii,nu raspundeti actualelor demersuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere rata la banca ardnaxela15 ardnaxela15 Buna seara, As avea si eu o nelamurire: In 2003 am facut o rata pentru niste electrocasnice ( celebra rata doar cu buletinu). A fost facut pe maxim, maxim ... (vezi toată discuția)
Datorii la firma de recuperare albandra albandra Buna ziua, va rog sa ma ajutati intr-o problema. de 3 ani platesc o datoriei la o firma de recuperari , un credit luat de la banca l-=a care ramasesem in urma ... (vezi toată discuția)
Mai exista recuperare dupa 8 ani de nepasare a bancii madlenn madlenn LA UN CONTRACT DE CREDIT PENTRU CUMPARARE ELECTROCASNICE DIN 2002 BANCA A VANDUT CREANTELE IN 2010 NU CUMVA S-A PRESCRIS?DE CE RECUPERATORII INSISTA DACA ... (vezi toată discuția)