Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Trusa medicala
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Trusa medicala

O firma are mai multe puncte de lucru(santiere) in care isi desfasoara activitatea. Este obligatorie trusa medicala la fiecare din aceste puncte de lucru?
Locurile de munca/ posturile de lucru din cadrul firmei care se doteaza cu trusa sanitara pentru acordarea primului ajutor medical se nominalizeaza intr-o anexa la contractul colectiv de munca. Se respecta astfel obligatia angajatorului de a lua masurile necesare pentru acordarea primului ajutor prevazuta de Legea nr. 319/ 2006,
-art.10 al.(1) Angajatorul are următoarele obligaţii:
lit.a) să ia măsurile necesare pentru acordarea primului-ajutor, stingerea incendiilor şi evacuarea lucrătorilor, adaptate naturii activităţilor şi mărimii întreprinderii şi/ sau unităţii, ţinând seama de alte persoane prezente;
Dotarea trusei sanitare se face conform baremului stabilit in anexa la Ordinul Ministerului Sanatatii nr. 427/ 14.06.2002.
Conform prevederilor Legii securitatii si sanatatii in munca nr. 319/ 14.07.2006 art. 39 al.(6) constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 3.000 lei la 6.000 lei următoarele fapte:
-lit. a) încălcarea dispoziţiilor art.10
Toate punctele de lucru din santiere, unde isi desfasoara activitatea lucratorii, trebuie dotate cu truse medicale de prim ajutor.
Multumesc mult !
ORDIN nr. 427 din 14 iunie 2002
pentru aprobarea componentei trusei sanitare şi a baremului de materiale, ce intra în dotarea posturilor de prim ajutor fără cadre medicale
ANEXA 2

Trusele sanitare de acordare a primului ajutor medical vor fi folosite astfel:
1. Activităţi industriale, agricole şi de prestări de servicii:
1a) în secţii de activitate cu mai mult de 5 persoane - una la cel mult 25 de persoane;
1b) activităţi cu locuri de munca dispersate, indiferent de numărul de angajaţi;
1c) mijloace de transport în comun, altele decât auto.
2. Activitate de comerţ:
2a) spaţii comerciale care permit accesul direct al clienţilor la mărfurile expuse;
2b) spaţii comerciale organizate pe subunitati pentru prezentare şi desfacere;
2c) pieţe agroalimentare;
2d) staţii de distribuire a carburantilor.
3. Activităţi de învăţământ, proiectare-cercetare:
3a) grădiniţe, şcoli, alte instituţii de învăţământ care nu dispun de cabinet medical propriu - cel puţin una la 50 de elevi;
3b) ateliere şcolare, sali de sport;
3c) cămine şi internate;
3d) alte activităţi de proiectare-cercetare - cel puţin una la 25 de persoane.
4. Activităţi culturale şi recreative:
4a) sali de spectacole - una la cel puţin 100 de locuri;
4b) sali de sport sau de întreţinere fizica, altele decât cele din instituţiile de învăţământ;
4c) cluburi, alte spaţii pentru activităţi de divertisment cu cel puţin 10 locuri;
4d) baruri, restaurante, hoteluri, moteluri, pensiuni, unităţi agroturistice.

inspectorSSM, utilizator