Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Trusa sanitara
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Trusa sanitara

O intreprindere familiala cu doi reprezentanti(un reprezentant si un membru)care detin un spatiu de 14 m.p.cu destinatie Bar, are obligatia sa detina trusa medicala in dotarea spatiului?Va multumesc!
Ordinul nr. 427 din 14 iunie 2002pentru aprobarea componentei trusei sanitare şi a baremului de materiale, ce intră în dotarea posturilor de prim ajutor fără cadre medicale
art.1
(1) Se aprobă componenta trusei sanitare folosite pentru acordarea primului ajutor medical, care se afla în dotarea posturilor fixe de prim ajutor fără cadre medicale din întreprinderi, instituţii şi unităţi economice, şcoli, cabane turistice şi altele asemenea, denumita în continuare trusa sanitară, prevăzută în anexa nr. 1.

(2) Persoanele juridice care desfăşoară activităţile prevăzute în anexa nr. 2 sunt obligate să aibă în dotare trusa sanitară.

Anexa 2
Trusele sanitare de acordare a primului ajutor medical vor fi folosite astfel:
4. Activităţi culturale şi recreative:
4a) sali de spectacole - una la cel puţin 100 de locuri;
4b) sali de sport sau de întreţinere fizica, altele decât cele din instituţiile de învăţământ;
4c) cluburi, alte spaţii pentru activităţi de divertisment cu cel puţin 10 locuri;
4d) baruri, restaurante, hoteluri, moteluri, pensiuni, unităţi agroturistice.