Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună seara! Am fost într-un hipermarket, iar copilul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună seara! Am fost într-un hipermarket, iar copilul meu în ...

Bună seara!
Am fost într-un hipermarket, iar copilul meu în vârstă de 9 ani, a alunecat pe un ambalaj transparent lovindu-se cu urechea de coltul unui raft metalic ascuțit. Am solicitat unui angajat să mă îndrume către un punct de prim ajutor, iar acesta mi-a spus să merg la informații. Doamna de la informații mi-a spus că nu mă pot ajuta, pentru că medicul nu este în aceea zi, singura soluție fiind să merg eu la cea mai apropiată policlinică sau să sun la salvare. A chemat și un manager, care mi-a spus același lucru.
Nu sunt obligați să aibă un punct de prim ajutor sau măcar o trusă de prim ajutor? Atitudinea angajatilor a fost că nu mă pot ajuta și sa mă descurc singură. Ce aș putea face în acest caz? Cui să mă adresez cu o reclamație?
De ce n-ați chemat salvarea la 112`?

Dacă în cazul incidentului are vreo vină compania, o puteți da în judecată și să îi cereți daune prin proces civil.
Dar să vă asigure ajutor medical firma, nu cred că are vreo obligație pentru că nu are personal medical specializat pe servicii de urgență.
Dapix, utilizator
Bună dimineața!

Rana produsă nu era atât de gravă încât să necesite serviciul de urgență. Aș fi vrut să mi se ofere un dezinfectant pentru rană și un pansament pentru că îi curgea sânge. Lucruri care se găsesc în mod uzual într-o trusă de prim ajutor. De obicei nu am în geantă aceste lucruri.
Și dacă rana era mai gravă până la sosirea ambulanței cu ce îi acordam primul ajutor, dacă nu au o trusă de prim ajutor? Oare angajaților când au o rana deschisă nu li se acordă primul ajutor?
Ambalajul transparent pe care a alunecat copilul (care cred că provenea de la ambalarea mai multor produse, mai erau la alte rafturi paleți cu mai multe produse ambalate într-o folie transparentă), era de dimensiune mai mică, l-am văzut ulterior încercând să înțeleg pe ce a alunecat. Deci da, consider că este responsabilitatea magazinului.
Nu vreau să dau pe nimeni în judecată, însă pe viitor când se vor mai confrunta cu o asemenea situație, îmi doresc să poată măcar să ofere o trusă de prim ajutor, dacă nu o persoană care să poată îngriji o rană minoră. De aceea am întrebat pe cine pot sesiza, pentru că în orice loc de muncă există o trusa de prim ajutor. Nu sunt verificați de organismele competente?

Vă mulțumesc!

Dapix a scris:

De ce n-ați chemat salvarea la 112`?

Dacă în cazul incidentului are vreo vină compania, o puteți da în judecată și să îi cereți daune prin proces civil.
Dar să vă asigure ajutor medical firma, nu cred că are vreo obligație pentru că nu are personal medical specializat pe servicii de urgență.

Sesizați în scris pe drectorul general al magazinului. Mergeți și-i înmânați personal petiția.
In situatia relatata era normal sa apelati salvarea care ar fi consemnat in raport evenimentul si ar fi acordat primele ingrijiri de specialitate
fiecare parte implicata poate invoca aspecte in apararea sa
Pe de o parte dv ca parinte era necesar sa urmariti copilul pentru a evita evenimente nedorite
măcar o trusă de prim ajutor?

chiar daca exista trusa d eprim ajutor,ar trebui ca persoana specializata sa poata interveni sa acorde primul ajutor
Triusa de prim ajutor nu contine toate bunurile necesare pentru acordarea primului ajutor in diferite situatii posibil de realizat in cadrul unitatilor comerciale

ynocentta a scris:
chiar daca exista trusa d eprim ajutor,ar trebui ca persoana specializata sa poata interveni sa acorde primul ajutor
Triusa de prim ajutor nu contine toate bunurile necesare pentru acordarea primului ajutor in diferite situatii posibil de realizat in cadrul unitatilor comerciale

Oare asa sa fie? Dar trusa medicala ce exista in dotarea autovehiculelor cine o utilizeaza? Numai un medic sau o asistenta? Doamna vrea sa spuna ca era bine sa existe disponibila spre a fi folosita macar o trusa de tipul celor folosite obligatoriu la autoturisme.