avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... va rog ff urgent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

va rog ff urgent

va rog mult sa-mi spuneti daca se poate face recurs sau contestatie la pronuntare,miercuri a fost pronuntarea....va rog mult
Cel mai recent răspuns: hopeless1 , utilizator 17:19, 29 Mai 2009
Termenul de recurs curge in procesele penale de la pronuntare pentru inculpat, iar in civil de la comunicarea hotaririi cu exceptia ordonantei presedetiale. Cit priveste contestatia in anulre ea este o cale extraordinara de ataca si priveste numai hotariri defintive
deci...procesul a fost pt.fond funciar...miercuri a fost pronuntarea...ce am reusit sa aflam e ca jud a admis in parte act reclamantei.....ce i-a admis nu stim....dar cred ca in defavoarea noastra.....nus de ce nu putem afla cum s-a pronuntat cu adevarat...X-(
deocamdata numai pe fond a fost procesul....calea urmatoare de atac este recursul?sau altceva?
Ultima modificare: Vineri, 29 Mai 2009
dienusa, utilizator
odata c u comunicarea hotararii veti afla ce anume a admis instanta .
tot de la comunicare veti putea face apel in termen de 15 zile .
va rog sa ma scuzati,darsunt la pamant....apelul cu recursul e totuna?procesul a fost pe legea 18/91
multumesc mult pt raspuns
NU.. apelul este o cale de atac diferita de recurs.
In cazul dvs pronuntarea in fond poate fi atacata cu apel in termenul de 15 zile mentionat de colega mea.

Alte discuții în legătură

Sunt inceatza dienusa dienusa va rog din tot sufletul daca se poate sa ma lamuriti si pe mine cu ceva ,ca nu mai inteleg nimic...deci bunicii mei s-au casatorit in 1925,in 1926 cumpara ... (vezi toată discuția)
Dacă la primul termen de judecată în apel, judecătorii hotărăsc, ... nuexistă nuexistă Dacă la primul termen de judecată în apel, judecătorii hotărăsc, în frauda legii, că nu aș datora taxa de timbru aferentă apelului, dorind să scape ... (vezi toată discuția)
Apel ordin de protectie - termen ralu_k79 ralu_k79 Buna seara, Ma puteti sfatui cu privire la termenul legal in care se poate formula apel impotriva unei Hot prin care s-a admis instituirea unui ordin de ... (vezi toată discuția)