Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... va rog ff urgent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

va rog ff urgent

va rog mult sa-mi spuneti daca se poate face recurs sau contestatie la pronuntare,miercuri a fost pronuntarea....va rog mult
Termenul de recurs curge in procesele penale de la pronuntare pentru inculpat, iar in civil de la comunicarea hotaririi cu exceptia ordonantei presedetiale. Cit priveste contestatia in anulre ea este o cale extraordinara de ataca si priveste numai hotariri defintive
deci...procesul a fost pt.fond funciar...miercuri a fost pronuntarea...ce am reusit sa aflam e ca jud a admis in parte act reclamantei.....ce i-a admis nu stim....dar cred ca in defavoarea noastra.....nus de ce nu putem afla cum s-a pronuntat cu adevarat...X-(
deocamdata numai pe fond a fost procesul....calea urmatoare de atac este recursul?sau altceva?
dienusa, utilizator
odata c u comunicarea hotararii veti afla ce anume a admis instanta .
tot de la comunicare veti putea face apel in termen de 15 zile .
va rog sa ma scuzati,darsunt la pamant....apelul cu recursul e totuna?procesul a fost pe legea 18/91
multumesc mult pt raspuns
NU.. apelul este o cale de atac diferita de recurs.
In cazul dvs pronuntarea in fond poate fi atacata cu apel in termenul de 15 zile mentionat de colega mea.