Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demersuri legale instalare centrala termica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demersuri legale instalare centrala termica

Instalare centrala termica de apartament.
LEGE nr. 325 din 14 iulie 2006 serviciului public de alimentare cu energie termica
MONITORUL OFICIAL nr. 651 din 27 iulie 200
ART. 30
(1) Debransarea totală a instalaţiilor interioare de încălzireşi/sau pentru apa calda menajera
ale unui utilizator tip condominiu se va face în următoarele condiţii cumulative:
a) acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin hotărârea adunării generale;
b) anunţarea operatorului care are şi calitatea de furnizor şi a autorităţii administraţiei publice locale cu 30 de zile înainte de debransare.
(2) Deconectarea unui consumator de energie termica dintr-un condominiu se face cu
respectarea următoarelor condiţii cumulative:
a) acordul vecinilor de apartament, atât pe orizontala, cat şi pe verticala;
b) acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin hotărârea adunării generale, asupra intentiei de realizare a unui sistem individual de încălzire;
c) anunţarea, în scris, a operatorului care are şi calitatea de furnizor, cu cel puţin 30 de zile înainte.
(3) Debransarea unui utilizator de energie termica, altul decât cel de tip condominiu, se realizează cu anunţarea operatorului care are şi calitatea de furnizor, cu cel puţin 30
de zile înainte.
(4) Deconectarile/debransarile prevăzute la alin. (1)-(3) nu se pot realiza în timpul sezonului
de încălzire.
(5) Deconectarile/debransarile prevăzute la alin. (1)-(3) se efectuează numai de către operatorul care are şi calitatea de furnizor, în termen de maximum 45 de zile de la data
solicitării,dupăverificarea documentelor care dovedesc îndeplinirea condiţiilor cumulative impuse.
(6) Cheltuielile de deconectare/debransare se suporta de către solicitant.
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt si profesionist!
Una din conditiile obligatorii din legea, mentionata mai sus pentru aprobarea instalarii centralei termice individuale de apartament il constituie acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin hotărârea adunării generale. In acest caz se convoaca adunarea generala a asociatiei de proprietari cu ocazia fiecarei cereri inregistrata de asociatia de proprietari in acest sens din partea proprietarilor?
Nu se convoaca adunarea generala pentru fiecare cerere.
In adunarea generala se poate discuta odata si se poate lua o hotarare valabila pentru oricine vrea sa se debranseze.
Acordul asociatiei nu inseamna acordul adunarii generale. Acordul asociatiei se da de catre comitetul executiv reprezentat de presedinte.
Dar, de la caz la caz, de la oras la oras ori de la asociatie la asociatie si mai ales de la furnizor la furnizor, pot fi pretentii diferite, conditii impuse prin Hotararea Consiliului Local...
Adriantot a scris:

Acordul asociatiei nu inseamna acordul adunarii generale. Acordul asociatiei se da de catre comitetul executiv reprezentat de presedinte.

Numai acordul presedintelui, si eventual al administratorului , nu este suficient ? Este obligatoriu acordul adunarii generale sau al comitetului executiv ? Aveti un articol de lege in acest sens ?