Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme Asociatie debransare si instalare centrala ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme Asociatie debransare si instalare centrala termica pe gaz

Buna ziua!
Am cumparat un apartament vechi care este bransat la sistemul comun de incalzire si deoarece doresc sa-l renovez as dori sa montez si centrala proprie pe gaz.

Primul pas este sa depun documentatia pt proiectul de gaz unde este nevoie si de o adeverinta de la asociatie ca nu am datorii.

Dupa multe amanari si neintelegeri am reusit sa vb cu administratorul de asociatie care a fost foarte interesat de ce am eu nevoie de adeverinta respectiva....la inceput a sustinut ca NU poate sa-mi elibereze aceasta adeverinta daca nu ii spun pt ce imi trebuie... (chiar daca eu NU am datorii)

(A trebui sa fac o cerere sa devin membru al asociatiei.)

Pana la urma i-am spus ca doresc sa-mi pun centrala proprie moment in care efectiv a devenit "diabolic" spunandu-mi ca aici in acest bloc nu poate sa-si puna nimeni centrala fiindca trebuie acordul asociatiei si oricum eu o sa primesc aviz negativ ... exista asa ceva ??

1. Nu reusesc sa inteleg atitudinea acestui administrator .... (in cuvinte nu pot sa descriu atitudinea lui.... si de ce il deranjeaza pe el asa mult daca eu vreau centrala proprie...)
2. Nu inteleg cum e posibil in 2015 daca am propriul meu apartament de ce am nevoie de acordul asociatiei sa-mi pun centrala termica ????

Pana la urma a ramas ca voi primi adeverinta peste cateva zile.

Mentionez ca in scara este deja un vecin care are centrala proprie, debransarea efectiva normal ca numai in sezonul cald vreu sa-l fac...si nu cred ca administratorul asociatiei este intreg la minte ....

Este posbil asa ceva ??? este posibil ca asociatia de propr. sa ma impiedice sa-mi pun centrala proprie??

CE este de facut ? cand ar trebui sa depun cererea de debransare ca sa ma pot debransa in Aprilie sau Mai cand se opreste incalzirea?

Multumesc!

1-Conform dispozitii in vigoare reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
Presedintele de asociatie reprezinta si apara interesele asociatiei si ale membrilor proprietari,in relatiile cu tertii inclusiv in instanta de judecata
Administratorul de imobil este angajat al asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale,decizii ale presedintelui si ale comitetului executiv
2-Procedura de debransare de la sistemul centralizat cu alimentare cu utilitati este complexa si necesita o serie de documente si avize-inclusiv din partea asociatiei exprimate prin hotarare a adunarii generale
Debransarile de la sistemul centralizat alimentare utilitati nu se executa in sezonul rece !
3-Gasiti la "Documente utile" procedura si documentele necesare debransarii si instalarii de CT
Succes !
ynocentta, utilizator
Si este posibil sa NU primesc aviz pozitiv de la asociatie ?
Sunt cazuri in care unii proprietari nu vad cu ochi buni cererile individuale de debransare si instalare CT,mai ales in cazurile in care nu pot fi apreciate avantajele de confort
Sunt asociatii de proprietari in care proprietarii nu isi permit sa suporte financiar c/v instalare CT proprie,inlocuire calorifere+instalatie aferenta,situatie in care nu apreciaza oportunitatea ca unii proprietari sa se debranseze de la sistemul centralizat,motivand ca exista riscuri pe care nu doresc sa si le asume
ynocentta, utilizator
Daca exista deja montata o centrala individuala in imobil nu mai este necesara hotararea A.G., numai acordul presedintelui si al proprietarilor ap.invecinate( sus-jos,st.-dr.),
si daca un vecin nu imi da acordul ?