avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Obtinerea unei hotarari de inexistenta raport juridic
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Obtinerea unei hotarari de inexistenta raport juridic

Pe scurt, am facut contractul de cesiune si actul aditional la notariat cu data certa a unui SRL cu asociat unic cedand tot capitalul social si functia de administrator si i-am dat toate actele societatiii, la acel moment nu am stiut ca trebuie sa le inregistrez la registrul comertului.
Societatea a inceput sa inregistreze datorii la bugetul de stat deci el desfasura activitate cu societatea, de la adm financiara mi-au spus ca trebuie sa inregistrez actele la Registrul Comertului ca sa nu mai apar ca administrator. L-am contactat pe cesionar m-a dus cu vorba, vazand ca nu vrea,
Am facut legal o convocare si o notificare la judecatorie nu s-a prezentat la niciuna apoi l-am dat in judecata la tribunalul comercial obtinand o sentinta definitiva si irevocabila prin care il obliga sa faca modificarile la Reg Com constatanduse dreptul meu de a nu mai figura la registrul comertului.

Acum as vrea sa il chem din nou in judecata pe cesionar si instanta pe baza acestor documente sa constate inexistenta oricarui raport juridic intre mine ca administrator al societati si terte parti incepand cu data incheierii contractului de cesiune, pt ca finantele vor incepe executare silita si astfel sa fiu exonerat.

Este bine ce incerc sa fac sau sunt prostii si mai bine incep un proces penal impotriva cesionarului?
Cel mai recent răspuns: vopsy , utilizator 10:31, 5 Iunie 2009
Atacati cu recurs incheierea de respingere de la registrul comertului. Separat faceti si plangere penala pentru nerespectarea hotararii judecatoresti impotriva cesionarului.
Trebuie pusa in executare sentinta comerciala. Adresati-va unui executor judecatoresc.
In mod legal, judecatorul delegat i-a respins cererea de inscriere a mentiunilor, invocand din oficiu exceptia lipsei calitatii procesual active.
Nu aveti nici o sansa cu plangerea penala, pierdeti timpul de pomana.
rectific si exceptia lipsei de interes (maie acesta personal si actual ???)
bossman a scris:
In mod legal, judecatorul delegat i-a respins cererea de inscriere a mentiunilor, invocand din oficiu exceptia lipsei de interes

Ei cum vine asta?... Cata vreme registrul arata o situatie neconforma cu realitatea, cel inregistrat este persoana interesata. Mai mult decat atat, respingerea a fost in mod sigur fundamentata pe documentele depuse, sa nu uitam ca in aceasta materie cererile de registru sunt extrem (si nejustificat) de formalizate.

PS: Va rog sa editati prin editarea mesajului anterior, regulamentul interzice postarea mesajelor consecutive.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Iunie 2009
ContSters20980, utilizator
doamna Andreea rationamentul bunului simt nu este acelasi lucru cu rationamentul juridic. Daca dvs. ati fi in locul judecatorul delegat nu ar trebui sa verificati calitatea si interesul celui ce solicita inscrierea mentiunii. Or, la aceasta data
vopsy nu mai are nici o calitate in raport de SRL-ul unde a fost asociat.
Daca sectia comerciala i-a dat o sentinta favorabila nu inteleg de ce nu o pune in executare ???

Alte discuții în legătură

Cesionarul nu vrea sa mai inregistreze contractul de cesiune si actul aditional la rc vopsy vopsy Deci am intocmit contractul de cesiune si actul aditional la notariat cu data certa a unui SRL cu asociat unic cedand tot capitalul social si functia de ... (vezi toată discuția)
Problema de opozabilitate ccippi ccippi Buna ziua. In anul 2002 am facut un act aditional la statutul unui srl, la care eram asociat si administrator de comun acord cu asociatul meu de atunci,act ... (vezi toată discuția)
Vreau sa cesionez partile sociale ale unui srl luca1182 luca1182 Vreau sa cesionez cu titlu gratuit partile sociale ale unei societati comerciale unde sunt administrator unic , catre fratele meu. Firma are activitate, ... (vezi toată discuția)