avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

buna ziua. am 45 de ani si aproximativ 10 ani pe cartea de munca. sotul meu a decedat cu putin timp in urma la varsta de 63 de ani avand pe cartea de munca 36 de ani si 4 luni. as vrea sa stiu daca am dreptul la pensie de urmas si pentru cat timp?va multumesc.
Cel mai recent răspuns: av_silvia_margineanu , utilizator 22:48, 7 Noiembrie 2014
Pensia de urmas, pentru sotul supravietuitor, se acorda astfel:

•la împlinirea vârstei-standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 15 ani. Dacă durata căsătoriei a fost mai mică de 15 ani, dar de cel puţin 10 ani, cuantumul pensiei de urmaş cuvenit se diminuează cu 0,5% pentru fiecare lună, respectiv 6% pentru fiecare an de căsătorie în minus;
•indiferent de vârstă, pe perioada în care este invalid de gradul l sau II, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 1 an;
•indiferent de vârstă şi de durata căsătoriei, dacă decesul soţului susţinător s-a produs ca urmare a unui accident de muncă sau a unei boli profesionale şi dacă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie ori dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut;
•care nu îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege, beneficiază de pensie de urmaş pe o perioadă de 6 luni de la data decesului, dacă în această perioadă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie sau dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut;
•care are în îngrijire la data decesului susţinătorului unul sau mai mulţi copii în vârstă de până la 7 ani, beneficiază de pensie de urmaş până la data împlinirii de către ultimul copil a vârstei de 7 ani, în perioadele în care nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie sau dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionara vaduva -cuantum pensie de urmas Tamagochi Tamagochi Sunt pensionara si sotul meu - pensionar -a decedat. Durata casatoriei este de 12 ani si 4 luni. Pensia sotului meu e mai mare decat a mea. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor necsici necsici am 47de ani am fost casatorita 11ani, sotul meu a decedat in urma cu un an sotul meu a avut o vechime de 35 de ani ,eu nu am nici un venit ,pot lua o pensie ... (vezi toată discuția)
Pot intra in posesia unei părți a pensiei de urmaș ? ContSters444140 ContSters444140 Bună seara,vă deranjez cu o intrebare : tatăl meu a decedat acum 3 ani iar sotia lui a trecut pe pensia lui,eu ca fiu al lui am vreun drept din aceeasi ... (vezi toată discuția)