Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren fara drum de acces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren fara drum de acces

Buna ziua

Detin un teran care pe Titlu de Proprietate cat si la Oficiu de Cadastru este trecut ca fiind intravilan, dar la Primarie este extravilan. Discutand cu cei de la Primarie am aflat ca a fost trecut in extravilan in 2010 (probabil si din cauza faptului ca nu are drum de acces). Pentru al trece din nou in intravilan, am nevoie de acces. Vecinii au refuzat sa-mi vanda fasii din parcelel lor pentru acest lucru. Ce pot sa fac? Exista alte solutii legale?
Multumesc.
da, sa obtineti servitutea de trece prin instanta...ii obliga instanta sa va acorde servitutea in schimbul unei despagubiri.
verificati de ce este extravilan la Primarie...am uitat sa va scriu, lipsa drumului de acces nu este motiv de a fi extravilan.
MYRA CIMPEAN , Avocat
Accesul la calea publica nu are nimic comun cu intravilanul sau extravilanul.
Scoateti un extras de carte funciara pentru numarul topografic sau cadastral cu pricina si ve-ti sti exact locatia terenului ( intravilan sau extravilan)
Multumesc pentru timpul acordat