avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termenul de eliberare a apartamentului in caz de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termenul de eliberare a apartamentului in caz de vanzare

Buna ziua,
Vom semna pe data de 01 iunie un antecontract de avans ptr cumpararea un apartament, restul de bani se vor da pe 01 iulie si tot atunci se va incheia si contractului de vanzare-cumparare.
Am marea rugaminte la dvs. sa imi spuneti daca exista vreo lege care sa specifice ca trebuie sa mai lasam proprietarii in apartament 30 de zile de la semnarea contractului.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: eydeeax , utilizator 16:48, 1 Septembrie 2010
nu exista un astfel de act normativ privind acesta obligatie.
Antecontractul este doar o promisiune de vanzare si prin incheierea acestuia nu se transmite proprietatea apartamentului. Prin urmare vanzatorii pot sa stea linistiti in apartament pana la incheierea contractului de vanzare cumparare.
Adela2009 a scris:

Buna ziua,
Vom semna pe data de 01 iunie un antecontract de avans ptr cumpararea un apartament, restul de bani se vor da pe 01 iulie si tot atunci se va incheia si contractului de vanzare-cumparare.
Am marea rugaminte la dvs. sa imi spuneti daca exista vreo lege care sa specifice ca trebuie sa mai lasam proprietarii in apartament 30 de zile de la semnarea contractului.
Va multumesc!


Nu exista nicio lege in acest sens in care sa se prevada un termen de 30 de zile.
Insa daca va intelegeti asa verbal sau in scris nu este interzis.

avocat Claudiu Lascoschi
Exact, nu exista niciun act normativ in acest sens, insa puteti sa va intelegeti intre dvs cu privire la perioada in care proprietarii sa stea in imobil, avand in vedere ca s-a procedat deocamdata la o promisiune de vanzare-cumparare si nu la un transfer al dreptului de proprietate al imobilului.
Buna ziua,
Ma intereseaza si pe mine acest subiect. Sunt in aceeasi situatie, antecontract semnat, urmeaza contract de vanzare cumparare.

Un amic avocat imi spunea ca este bine ca intrarea in posesie (eliberarea apartamentului si predarea cheilor ) sa se faca in ziua semnarii contractului de vanzare-cumparare sau chiar inainte fiindca exista riscul ca fostii proprietari (vanzatorii) sa nu mai vrea sa iasa din casa si nu pot fi evacuati decat prin justitie (cica a avut el un caz de acesta).

Chestia asta ma cam sperie! Trebuie sa-mi fac griji si sa nu cedez sub nicio forma sa mai ramana in apartament? Ei ar vrea sa mai stea circa 2 saptamani sa-si stranga lucrurile etc...
Cum imi recomandati sa procedez?

Din partea vanzatorului nu exista niciun rist, el isi primeste banii integral la semnarea contractului.

Multumesc

Alte discuții în legătură

Cand trebuie vanzatorul sa elibereze un imobil de bunuri? seldom seldom Buna ziua, Sunt in procesul de a-mi cumpara o casa si am incheiat deja o Promisiune bilaterala de vanzare-cumparare cu promitentii-vanzatori. In ... (vezi toată discuția)
Modalitati si momente de incasare a sumelor in procesul de vanzare apartament SVD SVD Va multumesc anticipat pentru citeva precizari necesare. Daca avansul se achita de catre cumparator vinzatorului in momentul semnarii antecontractului, cind se ... (vezi toată discuția)
Cumpărare imobil prin credit ipotecar. În cazul în care în contractul de vânzare-cumpărare nu se stabilește altfel, predarea apartamentului trebuie făcută la data plății? Uleșan.Eniko Uleșan.Eniko Bună ziua! În data de 28.09.2018 am semnat împreună cu soțul un antecontract de vânzare-cumpărare, în fața notarului, obiectul fiind un apartament, ... (vezi toată discuția)