avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie grupa a II-a.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie grupa a II-a.

Buna ziua, am incercat sa gasesc articole pe internet cu privire la pensionarea cu ajutorul grupei a ll-a la limita de varsta insa doar pe acest forum consider ca pot gasi un raspuns concret..

Persoana in cauza are varsta de 59 de ani si 11 luni si Grupa a ll-a 16 ani, o luna si 17 zile. Imi puteti spune va rog cand ar avea dreptul sa iasa la pensie?

Imi cer scuze daca am incalcat vreo regula a forumului.
Ultima modificare: Luni, 10 Noiembrie 2014
Dragos_Scarlat, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dragos_Scarlat , utilizator 16:01, 12 Noiembrie 2014
Precizati:
-Barbat,sau femeie.
Pentru femeie precizati,luna si anul nasterii.
-Total stagiu de cotizare.
Buna ziua, multumesc pentru raspuns. Este barbat si rectific, are 60 de ani si 11 luni. 40 de ani de cotizare.
Multumesc pentru timpul acordat.
Ultima modificare: Luni, 10 Noiembrie 2014
Dragos_Scarlat, utilizator
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.


Legea 263/2010

ART. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca;

Tabelul nr. 1

Stagiul de cotizare realizat in conditii deosebite (ani impliniti) Reducerea varstei de pensionare cu:
Ani Luni
6 1 -
8 1 6
1o 2 -
12 2 6
14 3 -
16 3 6


65-3 ani si 6 luni = 61 de ani si 6 luni
1. Pentru un barbat care are acum 60 de ani si 11 luni varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 16 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (65/0 - 3/6 = 61 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani (40 + 4 = 44 de ani).

3. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la varsta de 61 de ani si 6 luni;
- pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, adica oricand de acum inainte.
Pentru pensie anticipata(fara diminuare)trebuie indeplinita conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate.

Alte discuții în legătură

Pensie lulusca lulusca Cand poate iesi la pensie cu reducere varstei de pensionare o persoana care are [b]Total vechime in munca[/b] 40 ani 2 luni si 11 zile si [b]Grupa II[/b] 16 ... (vezi toată discuția)
La pensie doru196 doru196 nascut 1957 04 06 m lucrez din 1976 08 pana in prezent stagiu militar 1an si4 luni gr 2 17ani 4luni intrebare cind ma pot pensiona multumesc ... (vezi toată discuția)
Pensionare Apostoaemihai Apostoaemihai Sant nascut la 01.11.1955,am un stagiul de cotizare de 38 ani 9 luni si 16 zile din care 10 ani la gr.I de munca si 4 ani la gr II,restul in conditii normale ... (vezi toată discuția)