Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... formulare cerere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

formulare cerere

Buna seara,
am inteles ca pentru declaratie pe propria raspundere -ajutor public judiciar nu exista un formular anume;dar trebuie specificat in cerere numarul dosarului si calitatea pe care o indeplinesc ?

Pentru ajutorul public judiciar se formuleaza o cerere nu declaratie pe proprie raspundere

Cererea va trebui sa o adresati instantei si in ea sa indicati nr. dosarului, calitatea dvs in proces, veniturile lunare pe care le obtineti precum si forma de ajutor judiciar (scutiri, reduceri, esalonari sau amanari de la plata taxelor judiciare, plata onorariului pentru avocat, traducator,expert etc..)

Inainte de a formula cererea cititi OUG 51/2008 sa vedeti daca indepliniti conditiile ajutorului public judiciar.
[ link extern ]
Mai trebuie completari, cu cine gospodariti nu stiu daca scrie acolo, numar de dosar unde scrie sus Judecatoria/Tribunalul...