Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exemplare contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exemplare contract

Buna ziua,

As vrea o lamurire pertinenta (cu trimitere la lege daca se poate) referitoare la urmatoarea situatie:

Un contract a fost redactat si semnat in 2 exemplare; pe spatele unuia dintre exemplare este trecuta o clauza. Aceasta clauza se afla doar pe unul dintre exemplarele contractului, celalalt exemplar necontind-o.

Ce se intampla in acest caz? Clauza sau contractul mai sunt valabile?

Multumesc
Este valabil numai ce este trecut pe ambele formulare originale ale contractului.
Imi puteti spune va rog si unde este stipulat acest lucru: lege, cod, articol, paragraf?
Prevederile Codul civil referitoare la contracte si conventii

Art. 942.
Contractul este acordul între douã sau mai multe persoane spre a constitui sau a stinge între dînsii un raport juridic (c. civ. 962, 969 si urm.).
Art. 969.
Conventiile legal fãcute au putere de lege între pãrtile contractante.
Ele se pot revoca prin consimtãmîntul mutual sau din cauze autorizate de lege (c. civ. 970 si urm.).
Art. 970.
Conventiile trebuie executate cu bunã-credintã.
Ele obligã nu numai la ceea ce este expres într-însele, dar la toate urmãrile, ce echitatea, obiceiul sau legea dã obligatiei, dupã natura sa.
capello a scris:

Imi puteti spune va rog si unde este stipulat acest lucru: lege, cod, articol, paragraf?

Acestea sunt stipulate in prevederile Codul civil referitoare la contracte si conventii.
Articolele mentionate de juridic dana face referire la acest aspect
Deci sa inteleg ca inteleg ca ramane valabil si legal din contract doar ce este trecut pe ambele exemplare?