Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Decaderea/anularea probelor paratului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Decaderea/anularea probelor paratului

Buna ziua,
Am depus o cerere de chemare in judecata la care paratul a trimis intampinarea+inscrisurile pe care le-au trimis ca mijloc de proba.
Acestea nu au fost certificate (conform cu originalul).Pot solicita instantei decaderea/anularea paratului- de a se folosi de acest mijloc de proba intrucat nu respecta conditiile art.150 coroborat cu 205 NCPC?
Multumesc anticipat
O sanctiune expresa pentru depunerea inscrisurilor in copie necertificata nu exista in CPC. Anularea cererii, daca reusiti sa dovediti o vatamare prin lipsa certificarii inscrisurilor, in masura in care acest viciu nu se acopera. Ar fi, totusi, o abordare mult prea formala a dispozitiilor art. 194 CPC. Sansele imi par a fi extrem de mici... In aceeasi nota, ati putea incerca chiar sa invocati nulitatea neconditionata a cererii de chemare in judecata in temeiul dispozitiilor art. 176, pct. 6 CPC, macar asa, sa sondati opinia instantei in acest sens.

Decaderea ar fi, de asemenea, o idee temerara si nu neaparat rea. Ea sanctioneaza incalcarea unor termene sau a unor momente procesuale imperative si, implicit, atrage anularea actelor procedurale formulate cu incalcarea acestora.

Mai bine (traditional si mai sigur) va orientati catre dispozitiile art. 292 CPC, in special alin. 2.