Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Aplicabilitate ordin Ministru
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Aplicabilitate ordin Ministru

un ordin de ministru care are temeiul legal in care s-a emis mai este aplicabila sau poate fi atacata
Dati-ne mai multe detalii despre aceasta problema .
decretele in baza a caror prevederi a fost emis un ordin de ministru au fost abrogate si inlocuite cu legi in anul 1990. vreau sa stiu daca ordinul acesta poate fi atacat din punct de vedere juridic sau poate fi abrogat, sau isi pierde de la sine puterea de aplicare
exemplu este [ link extern ] /
prin care H.G. nr.867/2003, ca act administrativ subsecvent Legii nr.318/2003 a energiei electrice, nu mai poate produce efecte dupa abrogarea legii in temeiul careia a fost emisa