Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cetatenie romana
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cetatenie romana

Buna ziua! Am o intrebare: "Daca un cetatean din Republica Moldova care nu are si cetatenie romana, doreste sa se casatoreasca cu un cetatean roman in Romania, dupa cat timp de la data casatoriei cetateanul din Republica Moldova va doabandi cetatenia romana?" Multumesc!
Dupa 5 ani.
Legea 21/1991 republicata:
Art. 8
(1) Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;

Puteti citi mai multe aici:
[ link extern ]