Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de donatie si de vanzare cumparare.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de donatie si de vanzare cumparare.

Buna ziua,
Am dobandit un imobil astfel: 3/16 prin mostenire de la tatal meu decedat,, 10/16 prin contract de donatie cu clauza de uzufruct viager de la mama in 2006 si in 2008 3/16 prin vanzare cumparare de la sora mea.(cea care f greu s-a lasat induplecata) Ulterior m-am casatorit si am si un copil.
Nelamuririle mele sunt urmatoarele:
1. in ce masura sora mea poate contesta actul de donatie al mamei dupa moartea ei( in conditiile in care ea a vandut partea ei)
2.in ce conditii poate mama sa anuleze actul de donatie (fara voia mea)
3.acest bun va ramane al meu chiar daca m-am casatorit?
4.daca sora mea va naste un copil se schimba ceva din toate acestea?
Va multumesc!
- in masura in care ii incalca rezerva succesorala;
- pt ingratitudine- injurii grave la adresa ei, lasare fara ajutor, atentat la viata si sanatatea ei;
- da;
-nu.
Contractul de donatie cu drept de uzufruct viager poate fi desfiintat , daca incalca rezerva succesorala.

Asadar, oricare dintre mostenitorii rezervatari care justifica un interes se poate adresa instantei de judecata, in vederea desfiintarii actului de donatiei.

Liberalitatile excesive sunt supuse reductiunii .( reductiunea este realizata prin buna invoiala ori pe cale judiciara ).

Exceptia de reductiune nu este supusa prescriptiei extinctive.

Liberalitatile excesive ( actele inter vivos-donatiile , ori legatele- acte mortis causa ) pot fi supuse desfiintarii, daca mostenitorii se adreseaza instantei de judecata , in termen de trei ani de la decesul autorului lor, ori in termen de trei ani de cand au luat la cunostinta de perfectarea actelor.

De asemenea, donatia poate fi desfiintata pentru ingratitudine.

( cauza de ingratitudine- care poate fi reprezentata de acte capitale calomnioase - trebuie demonstrata ).

Succes.

Se poate incheia un act astfel incat sa am siguranta proprietatii?
Cum se stabileste rezerva succesorala si cat va fi in cazul surorii.Mentionez ca am o singura sora.
Multumesc!