Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete cadou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete cadou

Buna ziua,
am o intrebare legata de acordarea tichetelor cadou cu ocazia sarbatorilor legale:
Codul Fiscal art (55) al (4) (a) spune..."nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaţilor, cu ocazia Paştelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum şi cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea cadoului oferit fiecărei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depăşeşte 150 lei."
E obligatoriu ca acordarea acestor tichete cadou sa fie specificata in Contractul colectiv de munca al unei firme?
Multumesc!
Da, este obligatorie sa fie prevazuta in ccm sau in reg.intern al societatii, acordarea tichetelor cadou.