Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Buna seara

Doresc sa stiu ce bani am de luat pe luna Octombrie, fiind in concediu prenatal.Am contract cu 8 ore,si salariu minim pe economie,fara alte sporuri.Aprilie,Mai , Iunie (850 brut),Iulie,August,Septembrie( 900 brut).Procentul din CM este 85%.Am facut un calcul si nu sunt sigura....Efectiv netul pe care trebuie sa il primesc.
Multumesc!
Indemnizatia pentru concediu de maternitate se calculeaza astfel:

Se aduna veniturile brute (din statele de plata) din cele 6 luni anterioare lunii in care se intra in concediu de maternitate (e vorba de veniturile brute pentru care s-a platit cota de contributii de 0,85% pentru concedii si indemnizatii).
Suma se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc).
Mzbc se inmulteste cu 85% si se obtine indemnizatia zilnica pentru concediul de maternitate (Izcm).
Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din certificatul medical (sau din luna respectiva) si se obtine indemnizatia (lunara) pentru concediul de maternitate.
Izcm este aceeasi pe toata durata concediului de maternitate.
De aceea indemnizatia lunara este diferita, in functie de numarul de zile lucratoare din luna.

Din indemnizatia lunara se retine numai contributia de asigurari sociale (CAS = 10,5% = pentru pensie).
CAS se calculeaza astfel:
Se inmulteste castigul salarial mediu brut pe economie, utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sociale, pe anul in curs, cu 35%.
Pentru anul 2014 acest castig prognozat este de 2.298 lei
Rezultatul se inmulteste cu 10,5%.

Adica:
2298 x 35% = 804 lei
804 x 10,5% = 84 lei

Deci din indemnizatia lunara pentru concediul de maternitate se retine numai 84 lei.
Acesti 84 lei se retin numai daca esti o luna intreaga in concediu de maternitate.

Daca intr-o luna concediul de maternitate acopera numai o fractiune de luna atunci cei 84 lei se calculeaza proportional cu numarul de zile lucratoare care fac parte din concediul de maternitate.
Se imparte 84 la numarul de zile lucratoare din luna iar rezultatul se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din perioada concediului de maternitate

Indemnizatia pentru concediul de maternitate NU se impoziteaza, conform art. 42 din Codul Fiscal.
Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.
Adica angajatorul calculeaza si plateste indemnizatia si apoi o recupereaza, in totalitate, de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).

Calcul indemnizatie CM
venituri brute 6 luni anterioare = 850 x 2 luni + 900 x 4 luni = 5250
zile lucrate 6 luni anterioare = 21 zile apr + 21 zile mai + 20 zile iun + 23 zile iul + 20 zile aug + 22 zile sep = 127
media zilnica = 5250 : 127 = 41,34
procent indemnizatie = 85%
indemnizatie CM din FNUASS = 41,34 x 23 zile x 85% = 808

FLUTURAS octombrie 2014
Salariu incadrare = 900
Total zile lucratoare/luna = 23

CM FNUASS = 808
Venit Brut = 808
CAS 10,5% = (2298 X 35%) X 10,5% = 84
Somaj = 0
CASS = 0
Venit Net = 808 - 84 = 724
Impozit = 0
Salariu net = 724

Indemnizatia se suporta integral din FNUASS si este scutita la plata impozitului.

ana-cer, moderator
Buna seara,

O mentiune...sunt 3 luni cu 850 si 3 luni cu 900. Patronul mi-a spus ca am de luat 670 pe luna octombrie.Asa este trecut de catre contabila si pe statul de plata.Nu inteleg.

Multumesc!
Imi cer scuze, totalul veniturilor este 5250 lei (3 luni cu 850 + 3 luni cu 900). Calculul anterior este corect.
Salariul net trebuia sa fie 724 lei. Probabil contabila nu stie ca nu se retine impozit in cazul dvs.

Calculul cu impozit este asa:
Venit Net = 724
Deducere personala = 250
Venit baza calcul impozit = 724 - 250 = 338
Impozit = 338 x 16% = 54
Salariu net = 724 - 54 = 670

Diferenta pe care n-ati primit-o este exact valoarea impozitului. Mergeti la contabila si verificati daca v-a retinut impozit. Daca da, solicitati restituirea acestuia, deoarece Codul fiscal scuteste de impozit indemnizatiile pentru concediu de maternitate, de risc maternal si de ingrijire a copilului bolnav.

Codul fiscal:
ART. 42
În înţelesul impozitului pe venit, urmãtoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizaţiile şi alte forme de sprijin cu destinaţie specialã, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurãrilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale şi din alte fonduri publice, inclusiv cele din fonduri externe nerambursabile, precum şi cele de aceeaşi naturã primite de la alte persoane, cu excepţia indemnizaţiilor pentru incapacitate temporarã de muncã. Nu sunt venituri impozabile indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;....

Multumesc pentru raspuns.Doresc sa stiu ce acte trebuie sa obtin de la patron pentru dosarul de indemnizatie , si daca le pot cere acum,tinand cont ca am nascut pe 28-11-2014.Suntem in relatii proaste si doresc aceste acte.Cand pot baga dosarul de indemnizatie?Si daca stiti de acel trusou pentru bebelus daca mai este valabil>.M
Multumesc!