Forum Discuţii juridice Executare silită Sechestru ANAF pe masina
Discuție deschisă în Executare silită

Sechestru ANAF pe masina

Societatea pe care o administrez are datorii de 25.000 lei la stat. ANAF mi-a pus sechestru asigurator pe masina, iar politia m-a oprit in trafic si mi-a luat certificatul masinii.
1. Pot circula in mod legal cu masina? Daca da, ce trebuie sa fac eu?
2. Are voie ANAF sa puna sechestru pe un bun fara de care societatea nu mai poate face venituri?
3. Daca procesul verbal de sechestru pentru bunuri mobile a fost intocmit pe 23 septembrie, la aproape 2 luni nu a trecut termenul de executare si ar trebui sa-mi ridice sechestrul, pentru nulitate?

1) NU, nu puteti circula legal cu masina , va trebuie talonul.
2) Are voie, dar la cererea motivata a contribuabilului se poate dispune ridicarea sechestrului si inlocuirea lui cu o garantie adusa de catre societate sau de catre administrator/actionar in favoarea societatii.
3) NU, cum pentru nulitate?, sechestrul se ridica dupa stingerea obligatiilor fiscale sau prin contestatie.
Buna ziua,
1. Nu puteti circula cu autoturismul, deoarece prin aplicarea sechestrului, autoturismul este indisponibilizat.
Ca sa puteti circula, trebuie ridicat sechestrul, si acest lucru este posibil prin depunerea unei garantii la nivelul datoriei de 25.000 lei.
2. Nu exista nici un act normativ care sa mentioneze faptul ca ANAF nu are voie sa puna sechestrul asigurator pe bunurile societatii, chiar daca prin aplicarea acestei masuri societatea comerciala nu isi mai poate desfasura activitatea.
3. Despre ce termen de executare vorbiti?
Stiti cumva ce riscuri imi asum? Adica concret. De exemplu i se ia permisul soferului sau masina este sigilata pe loc si dusa la anaf, etc etc. Concret, care sunt riscurile.
Daca mi se aproba dosarul de esalonare la suma de 20.000 lei (ca sa nu mai fie nevoie sa depun garantie), ANAF este obligat sa-mi ridice sechestrul?
veronicapopa a scris:
Stiti cumva ce riscuri imi asum? Adica concret. De exemplu i se ia permisul soferului sau masina este sigilata pe loc si dusa la anaf, etc etc. Concret, care sunt riscurile.

Riscul comiterii unei infractiuni.

veronicapopa a scris:
Daca mi se aproba dosarul de esalonare la suma de 20.000 lei (ca sa nu mai fie nevoie sa depun garantie), ANAF este obligat sa-mi ridice sechestrul?

Da, sigur, vi se ridica sechestrul.