Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Retinere tichete de masa din salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Retinere tichete de masa din salariu

Bună ziua,

Vă scriu în speranța că voi primi un răspuns concret în legătură cu fluturașul de salariu al tatălui meu. Muncește într-o anumită companie, ca paznic, de mai bine de 6 ani, însă nu a primit niciodată fluturaș de salariu. În luna octombrie a primit pentru prima dată acest document, însă, conform acestuia, din salariul net de 936 de lei, a primit numai suma de 730 de lei, restul sumei fiindu-i oprită pentru tichetele de masă. Este un lucru normal? Conform legii am înțeles că tichetele de masă se impozitează, însă nu se rețin din salariu.
Vă atașez alături link-ul cu fluturașul de salariu:
[ link extern ]

Vă mulțumesc și aștept un răspuns din partea dumneavoastră.
Buna ziua,
conform Art 15 din Hot Nr. 5 /14 ianuarie 1999 pentru aprobarea Normelor de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, acestea se acorda pentru fiecare zi lucratoare in care este prezent la lucru. Posibil ca retinerea despre care vorbiti (nu se poate deschide attach-ul), sa fie c/v tichetelor luate si necuvenite. Potrivit Codului Muncii, Art.256, "(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
(2) Dacă salariatul a primit bunuri care nu i se cuveneau şi care nu mai pot fi restituite în natură sau dacă acestuia i s-au prestat servicii la care nu era îndreptăţit, este obligat să suporte contravaloarea lor. Contravaloarea bunurilor sau serviciilor în cauză se stabileşte potrivit valorii acestora de la data plăţii."
In mod obisnuit, reglarea la nr de tichete primite/retinute se face in luna urmatoare, fara a fi nevoie sa fie retinut pe stat. In situatia de fata, probabil ca nu se poate face reglarea la nr de tichete din comanda urmatoare, ci doar valoric. Asadar, reglarea este: se retine c/v tichet luat si necuvenit si se restituie impozitul retinut pt tichetul cu pricina.

@MarianC.
Impozitul pentru bonurile de masa se retine din salariu
Nu se poate vizualiza fluturasul,reveniti cu mai multe detalii
Bună ziua,

Vă mulțumesc pentru răspunsurile prompte. Voi încerca din nou să las aici un link cu copia documentului. În cazul în care nu funcționează, voi da un reply cu detaliile de pe acesta.

Link:
[ link extern ]

sau

[ link extern ]
Fluturasul este calculat corect.
Verificati si dvs.:
176 ore lucrate = 900
48 ore supl 5% = 900 : 176 x 48 x 5% = 12
56 ore noapte 25% = 900 : 176 x 56 x 25% = 72
depasire plan brut = 53
22 tichete de masa = 9,35 x 22 = 206
total brut = 900 + 12 + 72 + 53 + 206 = 1243 (valoarea tichetelor este inclusa)

Contributiile se calculeaza doar la valoarea de 1037 lei (fara tichete de masa):
CAS 10,5% = 1037 x 10,5% = 109
somaj 0,5% = 1037 x 0,5% = 5
CASS 5,5% = 1037 x 5,5% = 57

Impozitul se aplica si asupra valorii tichetelor de masa:
baza calcul impozit = (1243 - 109 - 5 - 57) - 220 deducere = 1072 - 220 = 852
impozit = 852 x 16% = 136

Salariu net = 1243 - 109 - 5 - 57 - 136 - 206 tichete = 730

Este normal ca la sfarsitul calculelor sa se scada valoarea tichetelor de masa (pe care le primeste sub forma de bonuri) deoarece a fost adunata la inceput in totalul brut pentru ca este venit salarial si pentru a se putea calcula impozitul pe venitul total realizat.
Vă mulțumesc pentru răspunsuri, într-adevar era un calcul mai complicat.