avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie de casa.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie de casa.

socrul meu a mostenit inpreuna cu fratele lui casa parinteasca.jumatatea lui a donato sotiei mele, ia fiind fica lui,.sotia mea avind inca 4 frati se poate ataca aceasta donatie de catre fratii sotiei sau socrul meu poate anula donatia?
Daca donatia facuta a incalcat rezerva succesorala ....aceasta poate sa fie atacata de catre frati.
Cel mai bine se facea un contract de vanzare -cumparare cu intretinere si drept de abitatie.
ce inseamna rezerva succesorala?
2007_rozi a scris:

Daca donatia facuta a incalcat rezerva succesorala ....aceasta poate sa fie atacata de catre frati.
Cel mai bine se facea un contract de vanzare -cumparare cu intretinere si drept de abitatie.
ce inseamna rezerva succesorala? multumesc.
Acea parte din mostenire care, in puterea legii, se cuvine anumitor mostenitori legali si de care cel ce lasa mostenirea nu poate dispune prin acte cu titlu gratuit. Prin reglementarea rezervei, legiuitorul apara pe mostenitorii rezervatari [descendentii, parintii si sotul supravietuitor al defunctului] impotriva donatiilor si legatelor testamentare facute de defunct, asigurandu-le primirea cel putin a unei parti din mostenirea ce li se cuvine potrivit legii, chiar impotriva vointei [tacite sau exprese] a defunctului. Astfel, in toate cazurile in care o persoana are mostenitori rezervatari, averea acestei persoane se imparte, teoretic, in doua parti valoric distincte: - rezerva [de care nu se poate dispune cu titlu gratuit in favoarea altor persoane], si - cotitatea disponibila [de care poate dispune]. Actele cu titlu gratuit prin care defunctul ar dispune si de rezerva [sau de o parte a ei] sunt supuse reductiunii, putand fi - la cererea mostenitorilor rezervatari - desfiintate in tot sau in parte [cu consecinta revenirii bunurilor respective in masa succesorala], in masura necesara intregirii rezervei.
2007_rozi a scris:

Acea parte din mostenire care, in puterea legii, se cuvine anumitor mostenitori legali si de care cel ce lasa mostenirea nu poate dispune prin acte cu titlu gratuit. Prin reglementarea rezervei, legiuitorul apara pe mostenitorii rezervatari [descendentii, parintii si sotul supravietuitor al defunctului] impotriva donatiilor si legatelor testamentare facute de defunct, asigurandu-le primirea cel putin a unei parti din mostenirea ce li se cuvine potrivit legii, chiar impotriva vointei [tacite sau exprese] a defunctului. Astfel, in toate cazurile in care o persoana are mostenitori rezervatari, averea acestei persoane se imparte, teoretic, in doua parti valoric distincte: - rezerva [de care nu se poate dispune cu titlu gratuit in favoarea altor persoane], si - cotitatea disponibila [de care poate dispune]. Actele cu titlu gratuit prin care defunctul ar dispune si de rezerva [sau de o parte a ei] sunt supuse reductiunii, putand fi - la cererea mostenitorilor rezervatari - desfiintate in tot sau in parte [cu consecinta revenirii bunurilor respective in masa succesorala], in masura necesara intregirii rezervei.
mostenitorii legali sunt numai socrul meu si fratele dinsului cota 12 fiecare parintii lor fiind decedati mai bine de 15 ani
Ultima modificare: Duminică, 31 Mai 2009
JANCSCI, utilizator

Alte discuții în legătură

Act de donatie ContSters188379 ContSters188379 mama sa recasatorit .el avea un copil din prima casatorie si ea 2.dar el avea un apartament de unde era mostenire de la prima sotie .apartamentu sa vandut si ... (vezi toată discuția)
Testament!!! franz85 franz85 situatia este urmatoarea: tatal meu a dobandit prin testament semnat de proprietar dar redactat de catre si in prezenta unui notar, un apartament. Sotia ... (vezi toată discuția)
Succesiune în urma unui testament care încalcă rezerva succesorală. cum se dezbate moștenirea în acest caz? carmenfulop carmenfulop Decedeaza sotul.Acesta lasa un testament notarial , in care toate bunurile mobile si imobile le lasa sotiei.Se specifica , ca are 2 copii. Care sunt pasii de ... (vezi toată discuția)