Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Parintii mei au divortat in urma cu 30 de ani, eu si sora mea ramanand in grija mamei. Peste cativa ani, am aflat ca "tatal" nostru are un baiat, prin urmare eu si sora mea avem un frate vitreg (pe care nu-l cunoastem). intrebarea mea este: poate acest frate vitreg sa mosteneasca bunurile mele si/sau ale mamei mele? Multumesc!
Nu poate sa aibe dreptul la mostenire decat cu privire la tatal dvs, impreuna cu dvs. Pe mama dvs nu o mosteneste, cum nici dvs nu o mosteniti pe mama fratelui vitreg.
pe dvs va mosteneste daca nu aveti copii.
Multumesc mult pentru raspuns. Dar daca nu am (si nu voi avea) copii, in ce masura va avea dreptul la mostenire?

Ca si sora dvs, nu in aceeasi cota insa, ci mai mica. Daca nu vreti sa va mosteneasca puteti lasa prin testament ce aveti altcuiva, cui vreti.