Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu in functie de studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu in functie de studii

Buna ziua,

Eu am studii postuniversitare, finalizate in 2008, dar in CIM nu este specificat acest lucru. M-i s-a spus de catre contabila ca nu e nevoie sa aduc copii dupa studii pentru ca ma incadrez. Precizez ca pe cartea de munca aveam pana in martie, inclusiv, 1305 lei; de la 1 aprilie salariul s-a micsorat la 720 pe cartea de munca. Din 22 mai 2009, mi-am facut lichidarea la zi, pentru ca pe luna aprilie 2009 am luat 300 lei salar. Vreau sa stiu daca pe baza studiilor mai pot face ceva?
Buna ziua ,
ce functie de incadrare aveti ?
Salariul se stabileste functie de cerintele postului si nu de studiile pe care le are persoana .
Deci daca ati lucrat pe un post care nu necesita studii superioare , incadrarea a fost facuta corect .
In contractul individual de munca nu se trec studiile . Acestea pot fi trecute in carnetul de munca si depuse la dosarul de personal al unitatii

Andreea :))
H.R. SUPORT , Consultant resurse umane
Domnul consultant HRS stie ce spune. Faptul ca ati fost angajat pe un post care nu necesita studii superioare iar Dvs intre timp v-ati finalizat studiile nu obliga pe patron sa va acorde salariu de studii superioare. Poate doar la stat tine figura, dar chiar si acolo tine de bunavointa departamentului de resurse umane de a va schimba incadrarea conform ultimelor studii.
1. Salarizarea personalului se face tinand seama de studiile necesare pentru postul respectiv, studiile conditionate de angajator.
2. Adica, studiile nu ineamna, neaparat si majorarea salariului.
3. Daca postul ocupat de dvs. este prevazut cu studii medii iar dvs. aveti studii superioare, angajatorul nu poate fi obligat sa va plateasca cu salariu conform studiilor dvs.
4. Dvs. puteti accepta sa lucrati pe un post ce necesita studii inferioare pregatiii dvs. (cu salariul corespunzator) sau puteti sa va cautati alt loc de munca corespunzator pregatirii dvs.
5. In CIM nu se specifica studiile salariatului ci numai functia.
6. Micsorarea salariului nu se putea face dacat prin incheierea unui act aditional la CIM, act semnat si de dvs.
7. Daca aveti dubii faceti o sesizare la ITM si in urma controlului vi se va da un raspuns.
8. Daca raspunsul de la ITM va este favorabil (adica aveti de primit bani), il puteti da in judecata pe angajator. termenul de prescriptie este de 3 ani de la data nasterii dreptului.
In CIM sunt incadrata ca reprezentant vanzari.
doryana28 a scris:

In CIM sunt incadrata ca reprezentant vanzari.

Reprezentant vanzari este o functie care nu necesita studii superioare. La agent de vanzari este posibil sa fie clauza contractuala ca slariul este minim pe economie + bonus din vanzari. De obicei asa se practica. Daca intr-o luna agentul de vanzari nu vinde nimic nu primeste nimic inafara de salariul minim pe economie, si acesta in functie de orele pontate. Cititi cu atentie contractul de munca si abia dupa aceea, incercati sa vorbiti cu conducerea abia dupa aceea mergeti la ITM.
Multa bafta pe mai departe!