Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Concediul medical in calcularea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Concediul medical in calcularea pensiei

Buna ziua!
Veniturile obtinute din plata concediilor medicale intra in calculul care se face pentru stabilirea punctajului la pensie?
Cu multumiri !
1. Perioadele de concediu medical sunt perioade de stagiu de cotizare la pensie.

2. Din indemnizatia pentru concediu medical se retine si vireaza contributia pentru pensie (CAS).

3. - Indemnizatia bruta este luata in calculul punctajului pentru pensie ca orice alt venit din salariu.
- Aceasta indemnizatie precum si contributia datorata la pensie sunt inregistrate in declaratia lunara nominala (D112) intocmita de angajator si transmisa la ANAF.

Multumesc mult.