Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dobanda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dobanda

Bana ziua,in urma unei hotariri judecstoresti am fost obligat la plata unei sums reprezentind prejudiciu adus societati la care am lucrat.hotarirea dispunea plata sumei plus dobinzile legale de la data introducerii actiunii si pana la achitarea in totalitate a acesteia.in urma contestatiei facute de mine cu privire la aceasta valoare in urma expertizei suma s-a diminuat la jumatate.intrebarea mea este dobinzile de la ce data se calculeaza?de la data introducerii actiunii sau de la data hotaririi definitive.multumesc anticipat!
Dobanzile se vor recalcula de la data introducerii actiunii conform hotararii judecatoresti.
De la data introducerii actiunii dar la suma care a ramas de plata stabilita prin hotararea judecatoreasca.
multumesc