Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicare judecatoreasca neprimita timp de peste 1 an
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicare judecatoreasca neprimita timp de peste 1 an

E vorba de un proces civil inceput cu o plangere depusa in instanta impotriva unui proces-verbal de contraventie de circulatie rutiera avand ca solutie a instantei respingerea plangerii pe motiv ca nefondata, in prima instanta, cu drept de apel la 30 zile de la comunicare. Comunicarea hotararii nu a ajuns la mine nici dupa 1 an si trei luni. Primaria localitatii mi-a trimis 2 adrese de plata a amenzii, cu toate ca dupa prima adresa i-am instiintat cã procesul nu e definitivat, iar politia Brasov, serviciul de eliberare premise de conducere mã roaga(dupa 1 an si trei luni) sa ma prezint la ghiseul de permise pentru solutionarea(??) situatiei permisului. Permisul mi-a fost restituit prin hotararea instantei si am circulat permanent de la data incidentului, dar procesul nu este definitivat. E vorba despre inscenarea de catre un "agent" de circulatie a unui presupus pieton circuland pe trecere de la dreapta spre stanga, situatie urmata de plangerea mea depusa urgent la judecatoria Brasov.
Intrebari: 1. Instanta are un termen maximal de trimitere a comunicarii? 2. Exista vreun termen de prescriptie a dreptului la amenda solicitat de politie?. 3. Ce ar trebui sa intreprind, pentru a rezolva onorabil odata aceasta situatie in care sunt târât pe nedrept de "baietii destepti" ai sistemului demo(n)cratic romanesc actual?
Multumesc anticipat specialistilor care-mi vor raspunde. Succese !
sorin67, utilizator
1. Executarea sanctiunilor contraventionale se suspenda pe durata procesului avand ca obiect plangere contraventionala - atat amenda cat si suspendarea dreptului de a conduce s.a.
2. Ati pierdut procesul pe fond - timpul de la solutionare pana acum e foarte lung - de ce nu verificati la instanta dovada de comunicare a hotararii? E posibil sa vi se fi comunicat deja si sa fi semnat de primire sotia sau alt membru de familie care locuieste cu dvs. sau sa fi fost notificat sa va prezentati pentru ridicarea hotararii si dvs. nu ati facut-o. In acest caz, procesul este pierdut definitiv, deoarece apelul ar fi respins ca tardiv.
3.Daca nu exista dovezi de comunicare a hotararii, faceti cerere sa vi se comunice un exemplar si formulati apel in maxim 15 zile de la comunicare.
4. Daca plangerea vi s-a respins ca nefondata, instanta nu avea cum sa dispuna restituirea permisului....permisul trebuia sa il primiti de indata ce ati formulat plangerea ca efect al existentei pe rol a plangerii.
Este un termen extrem de lung in care nu ati primit comunicarea si este neobisnuit chiar si pentru instantele noastre.

Mergeti la arhiva instantei si interesati-va daca este sau nu redactata hotararea si daca ea v-a fost sau nu comunicata.
inteleg ca ati depus plangere impotriva procesului verbal de contraventie si ca a fost respinsa? dvs trebuia sa faceti cerere catre instanta pt a vi se elibera hotararea. mai mult ca sigur ca a fost redactata si posibil ca a fost si trimisa la dvs prin posta dar este foarte posibil ca cineva sa vi-o fi furat.
daca prin absurd, nu a fost inca redactata, faceti cerere de urgentare a redactarii.
Am aflat de la arhiva civila a judecatoriei cã deja comunicarea s-a facut in august 2014, cu toate ca eu nu am primit niciun document(??!!), mã simt înselat, trãdat, prin vicii/intentii josnice de transmitere a documentelor, iar dosarul s-a mutat la arhiva veche a judecatoriei. In acest caz, pentru cã nu mai am dreptul la apel, procesul e pierdut, ? Sunt obligat sa depun permisul la politie, conform adresei pe care am primit-o? Nimeni nu m-a anuntat ca judecatoria a redactat hotararea. Voi merge la arhiva veche sa vad daca nu cumva cei de la posta au fact gafa. E bataie de joc. La noi acasa nu a sosit nici o comunicare, niciun membru al familiei nu a vazut asa ceva. Eu tot timpul am asteptat comunicarea ca sa pot face apel si acum mã vãd inselat.
1. Comunicarea nu trebuie sa soseasca cu confirmare de primire?
2. Ce act normativ reglementeaza regimul comunicarilor judecatoresti si ce as putea intreprinde ?
Multumesc anticipat specialistilor pentru raspunsuri.
sorin67, utilizator
Am aflat de la arhiva civila a judecatoriei cã deja comunicarea s-a facut in august 2014, cu toate ca eu nu am primit niciun document(??!!), mã simt înselat, trãdat, prin vicii/intentii josnice de transmitere a documentelor, iar dosarul s-a mutat la arhiva veche a judecatoriei. In acest caz, pentru cã nu mai am dreptul la apel, procesul e pierdut, ? Sunt obligat sa depun permisul la politie, conform adresei pe care am primit-o? Nimeni nu m-a anuntat ca judecatoria a redactat hotararea. Voi merge la arhiva veche sa vad daca nu cumva cei de la posta au fact gafa. E bataie de joc. La noi acasa nu a sosit nici o comunicare, niciun membru al familiei nu a vazut asa ceva. Eu tot timpul am asteptat comunicarea ca sa pot face apel si acum mã vãd inselat.
1. Comunicarea nu trebuie sa soseasca cu confirmare de primire?
2. Ce act normativ reglementeaza regimul comunicarilor judecatoresti si ce as putea intreprinde ?
Multumesc anticipat specialistilor pentru raspunsuri.