avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligare schimbare loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligare schimbare loc de munca

buna seara
Lucrez intr-o companie, multinationala, iar in urma cu o saptamana sefa m-a intrebat daca sunt deacord sa imi mut locul de munca in alt sediu al firmei, in acelasi oras.
Eu nu doresc sa fac acest lucru insa, mi-a explicat ca daca nu accept de buna voie, imi va veni decizia de mutare deoarece este nevoie de om acolo(colega care ocupa acel loc s-a angajat in alta parte), si eu fiind ultima angajata, normal eu ar trebui sa ma duc..
Vreau sa va intreb daca. legal, au dreptul de a ma muta in alta parte desi eu nu doresc sub nicio forma acest lucru?
Ma pot obliga sa semnez decizia de a-mi muta locul de munca?
Ce se intampla daca refuz sa semnez?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:28, 24 Noiembrie 2014
1.Modificarea unilaterala a locului de munca este posibila numai in situatiile de mai jos:
- delegare
- detasare
- în cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

2. Regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, modificarea unilaterala este posibila numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege (mentionate mai sus).

Art. 41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

3. In literatura de specialitate s-a aratat ca : "Nu constituie modificare a contractului individual de muncă mutarea salariatului într-un alt birou, la o altă secţie, la un alt sediu secundar, în aceeaşi localitate. Posibilitatea efectuării unilaterale a acestor schimbări constituie o preorgativă a angajatorului, care poate alege varianta pe care o consideră optimă penttru desfăşurarea activităţii. În schimb, constituie modificare mutarea salariatului la un sediu secundar sau la o altă subunitate, situată în altă localitate"( Alexandru Athanasiu, Luminiţa Dima, Dreptul muncii, Editura All Beck, Bucureşti, 2005, p. 82).

4. In cazul in care veti refuza sa semnati , atunci exista posibilitatea ca angajatorul sa exercite presiuni asupra dvs astfel incat sa va determine sa solicitati incetarea c.i.m.
Ultima modificare: Luni, 24 Noiembrie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare în alt oraș a locului de muncă eManuella CrisXXX eManuella CrisXXX Lucrez la o agentie de pariuri si managerul zonal zice ca ma va muta in acelasi post in alt oras la 50 km distanta cu modificarea programului de lucru. Aici ... (vezi toată discuția)
Probleme reintoarce la servici din concediu crestere copil loredana_elle loredana_elle Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi...m-am intors la servici,la in hipermarket,din concediu crestere copil;inainte sa intru in concediu eram ... (vezi toată discuția)
Angajatorul ma poate obliga sa imi schimb locul de munca? ionut.tanase ionut.tanase Buna ziua. Mama a fost diagnosticata in decembrie 2015 cu gonartroza la genunchiul stang. Problema a fost atat de grava incat in decembrie nu mai putea sa ... (vezi toată discuția)