Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SERVITUTE DE TRECERE CU UTILITATI ??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SERVITUTE DE TRECERE CU UTILITATI ??

Pe o servitute de trecere sunt obligata sa accept o instalatie de alimentare cu apa a unui vecin , sau este numai de trecere ? Sunt obligata sa-i accept utilitati pe terenul meu : apa , stilp pentru sustinerea cablului pt energie electrica ??
Buna ziua,
Conform art.621 alin(1) Proprietarul este obligat să permită trecerea prin fondul său a reţelelor edilitare ce deservesc fonduri învecinate sau din aceeaşi zonă, de natura conductelor de apă, gaz sau altele asemenea, a canalelor şi a cablurilor electrice, subterane ori aeriene, după caz, precum şi a oricăror alte instalaţii sau materiale cu acelaşi scop.
ASTA E !