Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nemembrii de sindicat platesc fond negociere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nemembrii de sindicat platesc fond negociere

Buna ziua . Va rog sa-mi spuneti daca este legal ca unitatea sa opreasca fond de negociere nemembrilor de sindicat si daca este legal conform carei legi.
Numai daca asa ceva este prevazut in ccm la nivel de unitate.

Fostul CCMN 2007/2010 continea o astfel de prevedere, si anume :
Art. 103.
In contractele colective de munca incheiate la nivel de unitate de catre sindicate in numele salariatilor, partile contractante vor conveni, printr-o clauza expresa, ca salariatii asupra carora se intind efectele contractului colectiv de munca negociat, altii decat membrii de sindicat, sa plateasca o contributie pentru desfasurarea negocierilor colective, care sa nu fie mai mica de 0,6% din salariu dar care sa nu depaseasca valoarea contributiei sindicale. Aceasta contributie urmeaza a forma un fond separat utilizat exclusiv pentru pregatirea si desfasurarea negocierilor colective.