avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Anulare plata gresita pe cont bancar personal
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Anulare plata gresita pe cont bancar personal

Buna ziua.Am efectuata astazi(25.11.2014) la ora 09.02 o depunere de bani pe un cont personal de card de credit(mastercard forte),la Banca Transilvania.Limita de credit al respectivei card este de 10788 lei, din care am cheltuit aprox.4300 ron.Mentionez,ca depunerea minima dupa banii cheltuiti am depus deja pentru luna asta saptamana trecuta(min.10%din banii folositi-conform politica bancii).Suma depusa pe cont astazi a fost 10550 ron.Dupa o ora am observat,ca am gresit tranzactia,trebuia sa depun pe un alt cont(al sotiei),pentru un card de credit la fel ca al meu(mastercard forte).Am sunat la banca si am cerut sa vorbesc cu cineva de la carduri,carem-a sfatuit,sa revin la banca si sa cer restornarea sumei,si depunerea pe contul mai sus mentiona.Ca paranteza mentionez,ca de pe mastercard forte nu se poate face transfer online catre un alt cont detinut la acelasi banca.M-am deplasat din nou la sucursala respectiva unde am cerut de la casier(care s-a amintit de mine)sa efectueze restornarea sumei si sa depuna de aceasta data pe contul cel bun(la acelasi banca).El a chemat o sefa de a lui care era vizibil iritat pentru deranj si care mi-a zis,ca avand in vedere ca am fost de acord cu tranzactia initiala,am semnat chitanta pentru tranzactie ei nu mai poate sa faca nimic,sa scot banii de pe card(asta insemnand un comision de 1%) si sa depun din nou.Problema este ca pe cardul respectiv exista o plafonare zilnica de 9000 lei,deci numai din 2 rtanzactii pe doua zile pot sa scot banii si mi se ia un comision de 1%,adica 105.5 ron.Cand am explicat ca am fost indrumat de o colega de a lui sa cer resornarea,a zis,ca nu exista asa ceva si colega a gresit.Am scos de pe card cele 9000 lei(cu comisionul de 1%) si am depus pe contul cel bun.Dupa acesta cind am ajun acasa am sunat la CALL CENTER Banca Transilvania,unde din nou am fost asigurat,ca tranzactia se putea anula si era vorba numai de rautatea angajatei de la sucursala(bine, nu a zis asa,dar asta era ideia). Intrebarea mea este:exista o hotarire,o lege,ceva care reglementeaza depunerile bancare gresite,mai ales ca era vorba de niste conturi al acelasi banci,si nu un transfer bancar catre un alt cont,al unei alte banci?Cum a putut sa ia banca 1% pentru banii depusi peste limita de credit(adica pe banii mei?)
Consider ca am fost indrumat de angajata bancii gresit,drept pentru care am si trimis o plangere pe mail catre Banca Transilvania-sediul Central.Dar am vreo sansa de a mi se face dreptate?Multumesc.

Alte discuții în legătură

Problema cu banca transilvania ion_cristian73 ion_cristian73 Buna ziua, Incepand de anul trecut din 2017 am facut diverse operatiuni pe un cont bancar de euro Banca Transilvania adica trimitere si incasare euro cu un ... (vezi toată discuția)
Blocare conturi aldancila aldancila Buna ziua, Sunt client banca Transilvania unde am card de salar cu descoprire sub suma incasata lunar din salar si un card MASTER CARD FORTE . Din data de ... (vezi toată discuția)
Angajata bancii umbla in cont si face operatiuni fara acordul meu septibanc septibanc Buna ziua, Am un cont curent de debit la o banca oarecare, cu card asociat contului. Este un card pe care primesc in principiu doar salariul de la firma unde ... (vezi toată discuția)