Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ordonanta 34/2009
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ordonanta 34/2009

am si eu o intrebare firmele declarate inactive la registrul comertului dar care nu cer regim derogatoriu de la afp mai datoreaza impozitul unic
Daca la data de 01.05 aveati depusa la Registru cererea de declarare a inactivitatii, atunci nu platiti impozit minim. Regimul derogatoriu nu are legatura , este un regim de "exceptare " de la obligatia de a depune anumite declaratii la fisc.
dandynro a scris:

am si eu o intrebare firmele declarate inactive la registrul comertului dar care nu cer regim derogatoriu de la afp mai datoreaza impozitul unic
Ordonanta 34/2009 a intrat in vigoare incepand cu data de 01.05.2009.Pentru firmele care au activitatea suspendata cu aceasta data nu se aplica impozitul forfetar.
regimul derogatoriu trebuie sa-l obtineti de la Administratia financiara .Ceea ce inseamna ca :
In cazul in care il veti obtine , atunci nu mai aveti obligativitatea depunerii declaratiilor aferente impozitului pe profit , respetiv a decontului de TVA pe 0. Daca nu ati obtinut acel regim derogatoriu , atunci Dmv aveti obligativitatea depunerii declaratiilor mai sus enuntate in fiecare trimestru pe 0.