Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chirias la bloc , ce trebuie sa platesc.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chirias la bloc , ce trebuie sa platesc.

Buna seara, am inchiriat o garsoniera acum o luna in bucuresti.Am facut contract cu proprietarul dar nu legal. Toate bune si frumoase pana cand a venit factura la intretinere unde apare Cheltuieli cota-parte indiviza , am inteles ca este pentru intretinerea blocului,(becuri,reparatii,etc) ca si chirias sunt obligat sa platesc aceasta cota ? in contract scrie doar : Obligatiile chiriasului : sa suporte cheltuielile de intretinere care rezulta din folosinta exclusiva a imobilului pe toata durata contractului.multumesc
Veti plati toate cheltuielile de intretinere de pe lista afisata , mai putin fondul de rulment .
Repartizarea cheltuielilor pe cota-parte indiviză de proprietate
Art. 44
(1) Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate reprezintă cheltuielile asociaţiei cu privire la proprietatea comună, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrări de întreţinere, service, reparaţii şi, după caz, de consolidare, reabilitare, eficienţă energetică, modernizare la părţile de construcţii şi instalaţii aflate în şi pe proprietatea comună, astfel cum este descrisă în cartea tehnică a construcţiei şi în acordul de asociere: subsolul; conductele de distribuţie şi coloanele instalaţiilor de apă, canalizare, încălzire, energie electrică; casa scării; podul; spălătoria; uscătoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de instalaţie de pe proprietatea comună; centrala termică proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deşeurilor menajere; structura de rezistenţă; faţadele; acoperişul şi altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociaţiei: salarii sau remuneraţii pentru administrator, contabil, casier, instalator, electrician, portar, cheltuieli pentru curăţenie etc.; indemnizaţii acordate membrilor asociaţiei de proprietari ori persoanelor alese: preşedintele, membrii comitetului executiv şi ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau poliţe de asigurări; alte servicii administrative către proprietatea comună.

Deci sa inteleg ca eu platesc pentru salariile administratorilor de bloc? Sau daca se trezeste asociatia sa faca "modernizare la părţile de construcţii şi instalaţii aflate în şi pe proprietatea comună" de zeci de milioane?
Cheltuielile pe cota-parte indiviza sunt pentru luna in care ati locuit, nu poate nimeni defalca aceste cheltuieli pe proprietari si chiriasi, acestea se refera si la repararea tevilor de apa (pe care o folositi) si la reparatia si intretinerea ascensorului (pe care il folositi), cheltuieli administrative (pixuri, coli, detergent pentru spalat scarile, salariile personalului care va deservesc, etc).
Deci sunt cheltuielile dumneavoastra nu ale proprietarului!!
thran a scris:

Cheltuielile pe cota-parte indiviza sunt pentru luna in care ati locuit, nu poate nimeni defalca aceste cheltuieli pe proprietari si chiriasi, acestea se refera si la repararea tevilor de apa (pe care o folositi) si la reparatia si intretinerea ascensorului (pe care il folositi), cheltuieli administrative (pixuri, coli, detergent pentru spalat scarile, salariile personalului care va deservesc, etc).
Deci sunt cheltuielile dumneavoastra nu ale proprietarului!!

Nu mi se pare normal ca si chirias sa platesc pentru asociatie..daca eram proprietar da. Inteleg curentul pe scara, femeia de servici , dar (pixuri, coli, reparatii , salariile personalului care va deservesc, etc). personalul ?il deservesc pe proprietar nu pe mine...ascensorul ? stau la parter...reparatii ? pai draga domn , in contract scrie clar ca proprietarul e obligat sa asigura buna functionare ale lucrurilor si restu. ce reparatii ? Dar pana la urma .. e Bucuresti nu ? Ti-ar lua si painea de la gura hamsterii astia de bucuresteni :)
justlower, utilizator
cazacuioana a scris:

Veti plati toate cheltuielile de intretinere de pe lista afisata , mai putin fondul de rulment .

va plati si fondul rulment , si toate cheltuielile aferente asociatiei si respectiv apartamentului inchiriat.
ulterior puteti , ca si chirias , sa cereti returnarea "investitiei" de la proprietar , prin diferite moduri, ori scaderea din plata chiriei ....