Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - norma venit - Freelancer IT
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - norma venit - Freelancer IT

Buna ziua,
As dori sa imi fac si eu un PFA cu norma fixa de venit si am unele neclaritati :
1) Cum se declara veniturile tinand cont de faptul ca banii toti sunt transferati prin intermediul contului paypal , si pe extrasul de cont vor aparea toate platile de la un singur platitor si anume PayPal ?
2) Cat se plateste la stat tinand cont de faptul ca norma de venit este de 10000 RON pe an ?
3) CAS este de 31,3% din venitul declarat sau din norma de venit stabilita ?
4) Indiferent de veniturile realizate 0 sau mai mici de 100,000 euro daca mai sunt si alte plati pe langa cele specificate mai jos:
- CAS 31,3%
- CASS 5,5% ( daca nu esti angajat in alta parte )
- Impozit 16% ?
5) Daca incep PFA-ul din ianuare-februarie 2015, cand platesc prima data si cat ?

Va multumesc,
Ovidiu
Multumesc pentru raspuns Atticus, sa inteleg ca declaratia 392B este singura care trebuie depusa si nu este nevoie de un extras de cont de la banca, nu conteaza faptul ca veniturile sunt de la un singur platitor si anume site-ul de freelancer sau paypal, sau trebuie si declaratia 600 , si daca DA atunci CAS 31,3% se plateste la norma de venit sau la veniturile lunare scrise in declaratia 600 ?

Astept cu nerabdate un raspuns.

Multumesc.

atticus a scris:

CristinaPaisa a scris:

1. Nu se mai declara veniturile. Norma de venit fiind fixa, nu conteaza ca faceti un leu sau un million.
2. Din experienta unui PFA programator, suma este de 1.300 lei pe trimestru (o data la 3 luni, de 4 ori pe an).
3. CAS din norma de venit.
4. CAS 31,3%, CASS 5,5 % si impozit 16%.
5. 25 martie si platiti partea din 1.300 care reiese din ian-feb pana in martie.

1. BA DA, veniturile se declara si pentru cei impozitati pe baza de norma de venit, in anul urmator, prin declaratia 392 (A sau B) - Declaratia informativa privind livrarile de bunuri, prestarile de servicii si achizitiile efectuate in anul anterior.

Alegerea impozitarii pe baza normei de venit impusa de legiuitor inseamna si cateva inlesniri in plus fata de cei care au ales sistemul real.
Intre altele, va trebui sa tineti evidenta INCASARILOR (platile nu sunt interesante aici) in RJIP - reg. jurnal de incasari si plati. Cu ajutorul acestor date veti intocmi si depune la Fisc declaratia 392, anul urmator, dar nu veti depune pe anul anterios declaratia 200.
ContSters44758, utilizator
Legat de CAS.
Pentru a intelege mai bine:
Conform Codului fiscal, baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si nici mai mare decat echivalentul a de 5 ori acest castig.
Cum castigul salarial mediu utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pentru 2014 este de 2.298, venitul declarat la pensii va fi de minimum 804 lei si maximum 11.490 lei.
Astfel, in cazul in care NORMA de venit aferenta unei luni ar fi sub nivelul minim de 804 lei, nu se datoreaza CAS pe acea luna. (Calcul: norma de 10.000:12 luni= 833,-lei, deci se datoreaza CAS). Suma ce trebuie inscrisa in D600 este suma minima de 804 lei, iar CAS va fi de 211,-lei/luna (804*26,3%).
ContSters44758, utilizator