Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Reluare concurs post din sistemul bugetar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Reluare concurs post din sistemul bugetar

În cat timp se poate relua un concurs pentru un post din sistemul bugetar deoarece la selectia dosarelor nu a întrunit nimeni conditiile.
HG 286/2011
Art. 38. — (1) In cazul in care, din motive obiective, nu se pot respecta data si ora desfasurarii concursului:
a) concursul se amana pentru o perioada de maximum 15 zile lucratoare;
b) se reia procedura de organizare si desfasurare a acestuia daca amanarea nu poate fi dispusa conform lit. a).
(2) In situatia constatarii necesitatii amanarii concursului, autoritatea sau institutia publica organizatoare a concursului are obligatia:
a) anuntarii, prin aceleasi mijloace de informare, a modificarilor intervenite in desfasurarea concursului;
b) informarii candidatilor ale caror dosare au fost inregistrate, daca este cazul, prin orice mijloc de informare care poate fi dovedit.