Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie- incetare contract de munca prin acordul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie- incetare contract de munca prin acordul partilor-predare legala

Buna ziua.
Doresc sa plec de la locul actual de munca. Detin functie de conducere cu drept de semnatura, de 2 ani.
Deoarece cunosc istoricul desfacerii contractelor de munca din firma, vreau sa plec in termeni perfect legali fara a lasa loc de interpretari sau alti factori negativi care ulterior s-ar putea rasfrange asupra mea.
1.Cum este mai indicat sa-mi cer desfacerea contractului de munca prin acordul partilor? Sau demisie?
2.In caz de demisie ma poate obliga sa stau in preaviz 45 de zile lucratoare? Avand in vedere ca la contractul individual de munca incheiat initial, termenul de preaviz imi era specificat 15 zile, si la schimbarea functiei nu am mai primit act aditional in care sa fie mentionat alt termen de preaviz.
3.Cum fac predarea legala a documentelor contabile, registru de casa,a banilor numerar, a instrumentelor si accesoriilor bancare, a instrumentelor de plata-incasare,a parolelor?
4. Ce alte recomandari imi mai puteti face in acest sens? Nu vreau sa ramana nimic nejustificat sau interpretabil pentru care ulterior sa fiu tras la raspundere. Avand in vedere ca detin o sumedenie de informatii din activitatea si miscarile interne ale firmei.
5.Ce alte informatii imi mai sunt necesare de stiut?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
1. acordul partilor. In acest fel va puneti si de acord asupra preavizului. Daca plecati cu acordul partilor preavizul poate sa nu existe.
3. In scris. Aveti documentul semnat cu ce ati predat si nimeni nu va poate acuza ca nu ati predat ce aveati de predat. In plus peste un an e posibil sa nu mai stiti exact ce ati predat dar documentul scris ramane si atesta predarea.
5. Sa solicitati adreverinta de vechime. Mai tarziu este posibil sa nu aveti de la cine sa o mai luati.
1.Cum este mai indicat sa-mi cer desfacerea contractului de munca prin acordul partilor? Sau demisie?

Daca doriti sa plecati fara efectuarea preavizului aveti trei posibilitati:
- incetarea c.i.m. cu acordul partilor , art55 lit.b C.mun.
- incetarea c.i.m. prin demisie fara preaviz , art.81 alin.7 C.mun. - in acest caz , angajatorul renunta total la perioada de preaviz
- incetare c.i.m. prin demisie fara preaviz , art.81 alin.8 C.mun. - situatie aplicabila in cazul in care angajatorul nu-si indeplineste obligatiile asumate prin c.i.m.

2.In caz de demisie ma poate obliga sa stau in preaviz 45 de zile lucratoare? Avand in vedere ca la contractul individual de munca incheiat initial, termenul de preaviz imi era specificat 15 zile, si la schimbarea functiei nu am mai primit act aditional in care sa fie mentionat alt termen de preaviz.

Nu aveti cum sa stati in preaviz 45 de zile lucratoare, intrucat art.81 alin.4 C.mun. prevede ca, termenul de preaviz este cel mentionat in c.i.m. . In speta, 15 zile va fi preavizul.

3.Cum fac predarea legala a documentelor contabile, registru de casa,a banilor numerar, a instrumentelor si accesoriilor bancare, a instrumentelor de plata-incasare,a parolelor?

Se va face pe baza de proces-verbal de predare-primire.

5.Ce alte informatii imi mai sunt necesare de stiut?

- Zilele neefectuate de CO se compenseaza in bani la incetarea c.i.m. (art.146 alin.4 C.mun.)

- Daca este vorba despre o demisie cu preaviz , pe durata acestuia c.i.m. isi produce toate efectele , astfel incat va puteti lua zilele de Co neefectuate.

- Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.
Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.

- la incetarea c.i.m., trebuie sa solicitati angajatorului eliberarea urmatoarelor documnete : decizia de incetare a c.i.m., adeverinta de vechime pentru perioada lucrata , adeverinta de somaj.